26 Oca, 2023

Yeni Dünya Düzeninde Siber Tacizin Yeri

Günümüzde birçok internet kullanıcısı Siber Taciz kurbanı olduklarını bildirmektedir. Sürekli dile gelen klasik hikâye ise bu suçu işleyenlerin günlük hayatta iyi bireyler oldukları fakat dijital dünyaya dalındığında kötü bireylere dönüştükleri üzerinedir.

Çoğumuz, en az bir kere, bu tacizlere maruz kalmışızdır. Bu tacizler kimi zaman gecenin bir yarısı sosyal medya üzerinden fotoğrafınızın beğenilmesi ile ya da anonim takip uygulamalarını kullandığınız cihaza indirmenizle başlar.

Siber Taciz teriminin anlamı, internet veya diğer teknolojileri kullanarak başka kullanıcılara zarar verme ya da onları anonim bir şekilde takip edip haklarında bilgi toplamak anlamına gelir. Bu tip siber aktiviteler günümüzde son derece popülerdir. Öyle ki bu suça maruz kalan veya bu suçu işleyen kişilerin yaş aralığı ve etki alanı o kadar geniş ki, rapor edilen aralık, okullu çocuklardan, evli çiftlerin ayrılıklarına, sosyal medya fenomenlerinden, dünya çapında yıldızlara kadar ilerlemiş durumda.

Sadece 2019 yılında, 1 milyona yakın 16 yaşında Amerikan vatandaş Siber Taciz kurbanı olmuştur. Yerel halktan gelen şikayetler genellikle, rahatsız edici mesajlar aldıkları, haklarında yapılan istenmeyen çevrimiçi paylaşımlar yapılması veya nerede olduklarına kadar takip edilmeleri üzerinedir.

Dungeons&Dragons Tacizcisi

Bir Siber Taciz haberi ise ‘’Discord’’ platformu üzerinden fantastik rol yapma oyunu olan ‘’Dungeons and Dragons’’ oynayan bir arkadaş grubu tarafında paylaşıldı. Tacizi yapan kişi, bu senaryoda, kendini bu oyun grubuna dahil etmek isteyen ve oyunu oynayan kişilerin ortak arkadaşıydı. 

Olayı rapor eden ‘’Polar Barrel’’ kullanıcı adlı Reddit kullanıcısı olay hakkında şunları söylüyor:

‘’O her zaman kendini bizim oyun grubumuza dahil etmeye çalışıyordu, fakat biz her seferinde ekstra bir kişi için daha yer olmadığını ona kesin bir dille ifade etmiştik. Sonrasında bu arkadaşın bize verdiği yanıtlar ve özellikle tavırları çok rahatsız edici ve negatif olmaya başladı.‘’ 

Polar Barrel’ın Reddit’te yazdıkları üzerine, Siber Tacizcinin cinsel yönelimleri bile alay konusu yaparak, oyunu farklı boyutlarda sabote etmesi ve hatta diğer oyuncuların oluşturduğu karakterlerin pornografik eskizlerini çizmesi diğer oyuncuları fazlasıyla rahatsız etmeye başladı.

Bardağı taşıran son damlaların ardından bu Siber Zorba hakkında Polar Barrel adlı oyuncunun açıklamaları ise şöyle devam ediyor:

‘’Bu devam eden davranışları o kadar rahatsız edici boyutlara çıkmaya başlamıştı ki, bu tutumu sosyal hayatımıza sıçramaya başladı sonrasında sosyal yaşantımızda birbirimizle kurduğumuz iletişime. Öyle ki bir arkadaşımız cinsel anlamda bu kişinin zorbalığına maruz kaldı.’’

Yaşanan bu durumlardan sonra rahatsız olan arkadaş grubu bu Siber Zorbaya yaptıklarını düşünmesi ve değiştirmesi için tavsiye verip aralarından uzaklaştırdılar.

‘’Ona biz seninle tekrar iletişim kurmadan bizle iletişime geçme diye kesin hatlarıyla tavrımızı iletsek de bize uzun mesajlar atmaya ve arkadaşımıza yaptığı şey için arkadaşımızın memnun olması gerektiğinden bahsetmeye başlamıştı. Ona durmasını söylememize rağmen durmayınca onu tüm hesaplarımızdan engelledik.’’

Korku ve ÇaresizlikKorku ve Çaresizlik

Yaşanan bu olayın ardından Polar Barrel ve arkadaşları siber tacizciden kurutulduklarını düşünseler de bu kişinin Polar Barrel ve arkadaşlarından habersiz hesaplar oluşturup kendi hakkında ne konuştuklarını takip etmeye devam etti.

Polar Barrel – yeni hesabının ne olduğu hakkında bilgimiz yok , yeni hesabının adını bilmediğimizden dolayı yeni hesabını engelleyemiyoruz.

Sonuç olarak;

İnternetin yaygınlaşmasıyla kötü insanlarda çoğalıyor, güncel hayatlarında sevimli ve iyi olan insanlar internet ortamında birden bire cesaret kazanıyor ve korkunç Siber Zorbalara dönüşüyorlar. Birçok insan, gerçek hayatta asla bir insanı incitemezken iş klavye ve ekran başına taşındığında diğer insanlara erişmek kolaylaştığı için insanlara zarar verebilir duruma geliyor.

Siber Zorbalara engel olmak için basit şekilde hesapları engelleme gibi bir önlem almak istesek de Siber Zorbaların yeni hesaplardan anonim olarak takibe devam etmesi vakayı Siber Tacize çevirmektedir. 

Yaşanan siber zorbalıklar ve taciz olayları ne kadar kişi tarafından bilinirse önlem alınması o kadar kolaylaşır. Bu sebepten siber tacizciler ile karşılaşmanız durumunda konuyu ailenize, arkadaşlarınıza ve kolluk kuvvetlerine bildirip önlem alabilirsiniz.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.


 

İçerik Hakkında:
Bu yazıda siber taciz teriminin anlamını öğrenip, nasıl önlem alabileceğinize dair bilgiler bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram