24 Oca, 2023

Twitter 200 Milyon Kullanıcının Sızdırılmış Verilerinin Haberinin Çıkmasının Ardınından Twitter’dan Yanıt Geldi

Bir süre önce Twitter’da 200 milyondan fazla kullanıcının bilgilerinin çalınıp hacker formunda dağıtıldığı haberi çıkmıştı. Verilerin kullanıcıların e-postalarını içerdiği ifade edilmişti.

 


Twitter veri ihlali

Yine bir kaç ay önce buna benzer bir haber olarak  hackerların 5 milyondan fazla kullanıcının verilerini çaldığı ortaya çıkmıştı.

BBC’nin aktardığına göre siber suç firması Husson Rock’tan Alon Gal, 200 milyondan fazla kullanıcının bilgilerinin çalındığını ifade etti.

Bleeping Computer ise verileri indirdiğini belirterek sızıntıyı doğruladı. Ünlü teknoloji sitesi, e-posta adreslerinin birçok Twitter profiline uyduğunu aktardı. Ancak, verilerin tamamının doğrulanmadığını, sızıntıda görülmeyen çok fazla kullanıcının da bulunduğunu ekledi. Ek olarak kopya verilerin de indirilen yer aldığı ifade edildi.

Konuyla ilgili Twitter raporları ele alarak sistem kaynaklı bir açıktan elde edildiğine dair bir kanıt bulunamadığını belirtti.

Ağustos ayında şirket, % milyondan fazla Twitter kullanıcısını etkileyen veri sızıntısının, Ocak 2022 de düzeltilen bir güvenlik açığından yararlanan tehdit aktörlerinden kaynaklandığını doğruladı.

Twitter açıklamasına iddia edilen olaylara yönelik Veri Koruma Yetkilileri ve diğer ilgili veri düzenleyici kurumlarla da iletişimde olunduğunu da ekledi.

Kaynakça:

Twitter claims leaked data of 200M users not stolen from its systems (bleepingcomputer.com)

200 Milyon Twitter Kullanıcısının Verileri Çalınmış Olabilir (webtekno.com)


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.


 

İçerik Hakkında:
Twitter'den büyük veri sızıntısı hakkında açıklama.
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

İlgili Yazılar