06 May, 2021

Tesla Otomobili, Drone ile Uzaktan Hacklendi

Siber güvenlik araştırmacıları, Tesla otomobillerinde kullanılan açık kaynaklı ConnMan yazılımı bileşeninde zeroday zafiyeti tespit etti.  

Siber tehdit aktörler, bu güvenlik zafiyetine Wi-Fi üzerinden erişim sağlayarak arabanın kapıları ve bagajını açabilir, koltuk pozisyonlarını değiştirebilir ve eğlence sistemlerini kontrol edebilir. Aynı zamanda direksiyon ve hızlanma modu gibi sürücülerin konsoldaki çeşitli düğmelerine basmasına gerek kalmadan kullandığı bazı özelliklerin zafiyetini kullanarak da saldırı gerçekleştirmesi mümkündür.  

Siber güvenlik araştırmacıları bu zafiyeti “TBONE” olarak adlandırmaktadır. Araştırmacılar bu zafiyetPWN2OWN 2020 yarışması için düzenlemiş olsalar da Covid-19 salgını nedeniyle yarışma gerçekleştirilemediğinden dolayı Teslaya bildirdiklerini açıkladılar.  

Almanya’nın ulusal BT Durum Merkezi işletmeni CERT, devreye girerek oluşan güvenlik zafiyetinden dolayı otomotiv endüstrisine bilgi verdi.  

Yapılan hacking vakasına ait videoya ekteki linkten erişebilirsiniz. 

www.youtube.com

 

Kaynak:
kunnamon.io


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

İlgili Yazılar