30 Eyl, 2021

Rus ve Çin Hacker Grupları Amerika’yı Hedef Gösterdiler

Bazı deep web forumlarında Rus ve Çin hacker grupları açtıkları sohbet odalarında bir araya gelerek büyük fidye yazılımları geliştirmek, gelişmiş saldırı araçları tasarlamak için çalışmalar yaptıklarını ifade ettiler.

Burada Rus ve Çin hacker gruplarının ortak hedef olarak Amerika’yı seçtikleri gözlemlenmiştir.

Aslında yeni oluşan bir tehdit gibi dursa da 2015 yılında Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Dünya Çapında Tehdit Değerlendirmesi” nin 2015 sunumu sırasında Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi’ne yaptığı açıklamada, “Burada ayrıntıya giremesem de Rus siber tehdidi daha önce değerlendirdiğimizden daha şiddetli” dedi.

Rapor, ABD’nin karşı karşıya olduğu temel ulusal güvenlik tehdidi olarak karmaşık siber saldırıları listeliyor. Değerlendirme, “ABD’nin ulusal ve ekonomik güvenliğine yönelik siber tehditlerin sıklığı, ölçeği, karmaşıklığı ve etkinin şiddeti artıyor” diyor.

Bu sunum sırasında James Clapper’ın da bahsettiği gibi Rusya tarafından siber tehdidin geçmişe dayandığını göstermektedir.

Sonuç:

Uluslar; soğuk savaşlar sırasında olduğu gibi teknolojinin ve bulunduğumuz dönemin getirdiği gereklilikler kapsamında sıcak savaşlar, taşlar, silahlar ve fiziksel insan gücü yerine tuşların daha güçlü olduğu bir dünyaya evrilmektedir. Uluslar bu tehditlerin farkına varmalı. Ulusal çapta kurumların farkındalıklarını arttırmalıdır.

Kurumlara iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu nasıl getirildiyse, aynı şekilde kurumların siber saldırılara karşı güvenliği sağlanması için;

Kişisel veri barındıran, kritik alt yapı hizmetleri sunan vb. kurum ve kuruluşlara dijital dönüşüm kapsamında siber güvenlik danışmanlığı hizmeti alması zorunlu hale getirilmelidir.

KVKK, ISO 27001, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ISO 27701, Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

 

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

İlgili Yazılar