09 Eki, 2020

Microsoft MyAnalytics ile Performansınızı Artırın

Microsoft MyAnalytics Nedir?

Office 365 ile gelen, MyAnalytics modülü; zamanın verimli kullanılması için bizlere somut deliller sunan, ölçeklendirebilir, çalışma alışkanlıklarımızı rapor halinde sunan, önerilerde bulunan ve bizlere çalışma düzenimizi dengelememize destek olan bir çalışma analiz sistemidir. Kişiye özel olarak oluşturulduğundan sistem yöneticileri de dahil olmak üzere bu verilere sizin dışınızda kimse ulaşamaz.

MyAnalytics 4 ana bölümden oluşur, bunlar;

  • Odaklanma (Focus): Çalışma sırasında odağımızı etkileyen pek çok unsur var. Telefon, e-posta, mesaj vs. Tekrar odağımızı toplamamız bazen uzun zaman alabiliyor. Verimli çalışıp işleri toparlamamız için günde 1-2 saat odaklı çalışmamız yeterli olabilir. MyAnalytics’te odaklanma saati oluşturabiliyorsunuz.

Aşağıda gösterilen adımları uygulayarak Outlook’ta odaklanma zamanlarını otomatik olarak oluşturulmasını sağlayabiliriz.

Office 365 üzerinde MyAnalytics’e girdikten sonra Odaklanma bölümüne giriyoruz ve sağ üst köşeden “Plan yapılandırmasını” tıklıyoruz.

 

Gelen bölümde, çalışma günlerimizi, saatimizi ve saat dilimizi ayarlıyoruz. Sonra sağ tarafta “Otomatik olarak zaman ayırın” seçiyoruz.

 

 

Takvimimizde otomatik olarak ayarlanmış Odaklanma zamanları oluşacaktır.

 

  • Dengeli Yaşam (Wellbeing): Çalışma temposu yoğunluğunda hem bedenen hem de zihnen çok yorulabiliriz. Bu sebepten verimimiz çok düşebilir. Bu noktada, bir süre bu tempodan uzak kalarak, her şeyle bağlantınızı kesmemiz ve dinlenmek için kendinize izin vermemiz gerekir. Çalışma tempomuzda sessiz günleri dengeleyerek zamanı daha verimli kullanabiliriz. MyAnalytics, sessiz geçirdiğimiz günleri analiz ederek, somut bir şekilde önümüze getirir. Bu sayede kendimize izin verebileceğimiz zamanları ayarlayabiliriz.

Çalışmalarımızda zamanı nasıl harcadığımız, ayın hangi günleri sessiz oluyoruz ve bizi neler kesintiye uğratıyor görebiliriz. Bunları düzeltmek için neler yapmamız gerektiği konusunda öneriler alabiliriz.

  • Ağ (Network) : Ağ bölümünde ise, şirket içinde veya dışında en çok kimlerle iletişime geçtiğimizi ve bu kişiler ile ne kadar süre geçirdiğimizi görebiliyoruz. Burada ayrıca önemli olduğunu düşündüğünüz kişileri işaretleyebiliyor, okunma yüzdelerine göre analizler yapabiliyoruz. Bu sayede kişi ilişkilerimizin detaylarını görebilir ve bu doğrultuda düzenlemeler yapabiliriz.

 

Harita görünümünden “Liste” görünümüne geçerek, Ağımızdaki detayları görebiliriz.

 

  • İşbirliği (Collaboration) : İş birliği bölümünde ise, geçen 4 haftalık süre içerisinde, toplantı alışkanlıklarımızı, e-posta, sohbet ve aramalarda ne kadar vakit harcadığımızı görebiliriz. MyAnalytics yenilenen toplantılar veya toplantı süreleri gibi konularda, bizlere çok önemli öneriler getirir.

 

İş alışkanlıklarımız ile ilgili gelen verileri değerlendirebiliriz.

 

Verileriniz Size Özeldir

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, MyAnalytics tarafından elde edilen tüm veriler yalnızca size özeldir ve bu verilere sizin dışınızda, yöneticiniz veya sistem yöneticileri erişim sağlayamazlar.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram