06 May, 2023

Fidye Yazılımı Çetesi, Tehdit Oluşturmak İçin Üniversite Uyarı Sistemini Ele Geçirdi

Avos ransomware çetesi, Bluefield Üniversitesi’nin “RamAlert” acil bildirim sistemini ele geçirerek öğrencilere ve personeline SMS mesajları ve e-posta uyarıları göndererek verilerinin çalındığını ve yakında yayınlanacağını bildirdi.

900 öğrencisi bulunan küçük bir özel üniversite olan Bluefield Üniversitesi, 30 Nisan’da tüm sınavların ertelendiğini açıklayarak bir siber saldırıya uğradığını duyurdu. Ancak, 1 Mayıs’ta Avos çetesi, hala üniversitenin RamAlert sistemine erişerek, öğrencileri ve personeli e-posta ve SMS ile kişisel verilerinin çalındığı ve üniversitenin fidye taleplerini karşılamazsa verilerin yayınlanacağı konusunda uyardı. Acil bildirim sisteminin ele geçirilmesi, üniversitenin saldırının etkisini azaltmasına veya hiçbir verinin çalınmadığını iddia etmesine karşı ransomware çetesinin baskıyı artırması için yapılmış olabilir. Üniversite, olayın ardından bir güncelleme yayınlayarak düzeltme ve sistem restorasyon çalışmalarının devam ettiğini ancak öğrenci verilerinin kötüye kullanıldığına dair bir kanıt bulunmadığını belirtti.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Bu içerikte Bluefield Üniversitesi'nin "RamAlert" acil bildirim sistemini ele geçirerek öğrencilere ve personeline SMS mesajları ve e-posta uyarıları göndererek verilerinin çalındığına ve detaylarına ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram