04 Kas, 2020

Geçen Ayın Bilgi Güvenliği Olayları

STM Oltalama Saldırısına Maruz Kaldı

Kanada’nın ulusal taşımacılık kuruluşu The Société de Transport de Montréal (STM) 19 Ekim tarihinde ransomware saldırısına maruz kaldı. Saldırıda STM’in 1600 sunucusundan 1000 tanesinin etkilendiği açıklandı. Saldırının oltalama e-postası vasıtayla gerçekleştiği ve saldırganların 2.8 milyon dolar fidye talep ettiği duyuruldu.

Siber Saldırılar Rota Değiştirdi, Yeni Hedef STK’lar

Microsoft’un Dijital Savunma Raporu’ndan elde edilen veriler, siber korsanların her geçen gün teknolojilerini ve taktiklerini geliştirdiklerini; dolayısıyla siber tehditlerin giderek daha karmaşık bir hal aldığını ortaya koyuyor. Siber korsanlar, Covid-19 pandemisinin başında yoğunlaşan toplumsal endişelerden faydalanarak sağlık kurumlarına saldırdıkları gibi, insanların merak duygusunu ve bilgi edinme ihtiyacını kullanarak her gün yeni yöntemlerle sistemlere saldırıyorlar. Raporda, son dönemin yükselen siber tehdit trendleri arasında kimlik hırsızlığının ve sivil toplum kuruluşları / dernekler gibi devletlerle bağı bulunan çok paydaşlı kurumlara yönelik saldırıların dikkat çektiği belirtiliyor.
Microsoft tarafından yıllık olarak hazırlanan Dijital Savunma Raporu’nun sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Geçtiğimiz senenin siber güvenlik trendlerini içeren rapor, siber korsanların tespit edilmelerini zorlaştıracak teknikler kullanarak en bilinçli hedefleri bile tehdit edebilecek kadar ustalaştıklarını ortaya koyuyor. Saldırıların giderek daha karmaşık hale gelmesinin yanı sıra, siber korsanların belirli teknikleri daha sık kullandıkları ve kullanıcı bilgisi çalmaya, korsan yazılımlara ve IoT cihazlarına olan ilgilerini arttırdıkları görülüyor.

Şirketler Günde En Az Bir Kez Siber Saldırıya Uğruyor

Hackerler durmaksızın saldırıyor. Dünyadaki şirketlerin %31’i günde en az 1 kez saldırıya uğruyor. Kimlik avı saldırılarının son zamanların en üst noktasına geldiğine dikkat çeken uzmanlar, şirketlerin uzaktan çalışmaya geçiş süreciyle birlikte ortaya çıkan zayıf noktalara karşı alması gereken önlemleri sıralıyor.
Siber güvenlik dünyası hiç olmadığı kadar teyakkuz halinde. Uzaktan çalışma dönemiyle birlikte birçok şirketin siber güvenliğinde gerçekleşen değişimler hackerlerin işlerini daha da kolaylaştırıyor. Acronis’in yayınladığı son siber güvenlik raporu da bunu kanıtlar nitelikte gözüküyor. Dünyadaki şirketlerin %31’i yıl içerisinde günde en az 1 kere siber saldırıya uğruyorken, küresel şirketlerin birçoğunun kurumsal çözümler konusunda yetersiz kaldığı da görülüyor.

KVKK, ISO 270001 Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram