05 Eyl, 2019

Youtube’a Çocuklara Yönelik Yasayı İhlalden 170 Milyon Dolar Ceza

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) çocukların kişisel verilerini ailelerinin onayı olmadan topladığı ve bu verileri kullanarak hedefli reklam gösterdiği gerekçesiyle Google’ın sahibi olduğu video paylaşım sitesi Youtube’un 170 milyon dolar para cezası ödemesine hükmetti. ABD Federal Ticaret Komisyonu geçen Temmuz ayında da Cambridge Analytica skandalı ve diğer veri ihlalleri nedeniyle sosyal paylaşım sitesi Facebook’a 5 milyar dolarlık bir para cezası uygulanmasına karar vermişti.

Facebook’a verilen cezadan farklı olarak söz konusu ceza, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Kanunu’nun (COPPA) ihlali nedeniyle verildi ve bu kanun kapsamında bu güne kadar verilmiş en yüksek ceza olarak tarihe geçti. Fakat yetkililer bu cezanın oldukça düşük olduğunu ve Google’ın 2018 yılındaki 30.7 milyar dolarlık kârı ve 136.8 milyar dolarlık geliri göz önüne alındığında bu tarz kanunsuzluklara devam edebileceğini belirtiyor.
ABD Ticaret Komisyonu’yla yapılan anlaşmaya göre YouTube, video içeriklerinin çocuklara yönelik olup olmadığını denetleyerek, çocuklara yönelik hedefli reklamcılığı önleyecek.

Ceza sonrası Google ise “YouTube.com’da çocuklara yönelik içeriklerde yapılacak değişiklikler” başlığıyla bir yazı yayımladı. Yayımlanan yazı “YouTube.com’da çocuk içeriklerinden veri toplama ve bu verileri kullanma şeklimizde birkaç değişiklik yapıyoruz. Söz konusu değişiklikler, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA) kapsamındaki hükümlere uymamızla ilgili olarak ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından bildirilen endişeleri gidermeyi amaçlamaktadır.” ifadeleriyle başlıyor ve gelecek aylarda yapılacak değişikliklere yer veriliyor. Yazının “Bu değişiklikler için hazırlık yapma” kısmında ise değişikliklerin içerik üreticiler için kolay olmayacağı belirtiliyor ve ABD Ticaret Komisyonu tarafından etkilenen içerik üreticilerine düzenlemeler yapabilecekleri 4 aylık bir süre verildiği bilgisi yer alıyor.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram