26 Nis, 2023

VirusTotal’e AI Destekli Kötü Amaçlı Yazılım Analiz Etme Özelliği Eklendi

VirusTotal, kendi yapısına yapay zeka destekli bir kötü amaçlı yazılım analizi özelliğini ekledi.

Kötü amaçlı yazılımlarla mücadele etmek için yeni bir araç geliştirildi. VirusTotal, yaptığı duyuruda, Code Insight adlı yeni bir yapay zeka tabanlı kod analizi özelliğinin başlatıldığını açıkladı. Bu yeni özellik, güvenlik alanında kullanılmak üzere tasarlanmış bir yapay zeka platformu olan Google Cloud Security AI Workbench tarafından destekleniyor. Bu platform, RSA Konferansı 2023’te tanıtılan ve güvenlik kullanım durumları için özel ayarlanmış Sec-PaLM adlı büyük bir dil modelini kullanan yapay zeka sistemini içeriyor.

VirusTotal Code Insight, potansiyel olarak zararlı dosyaları analiz ederek dosyaların davranışlarını açıklıyor ve hangilerinin gerçek tehdit oluşturduğunu belirliyor.

Bu özellik sayesinde, güvenlik uzmanları kötü amaçlı yazılımların nasıl çalıştığını, ne yapmaya çalıştığını ve nasıl engellenebileceğini daha iyi anlamış oluyor.

VirusTotal kurucusu Bernardo Quintero, “Şu anda bahsedilen yeni özellik, VirusTotal’a yüklenen PowerShell dosyalarının bir alt kümesini analiz etmek için kullanılıyor. ” dedi. PowerShell, Windows işletim sisteminde çalışan komut satırı aracıdır ve bazen kötü amaçlı yazılımlar tarafından kullanılabilir.

Bu yeni özellik analiz sürecinde false pozitif ve false negatif durumlar üzerinde de netlik kazanmamıza yardımcı olur.

Quintero’nun dediği gibi, “Bu geliştirme LLM’lerin kod analizi araçları arasına dahil edilmesi, güvenlik uzmanlarının potansiyel olarak kötü amaçlı kodun yapısı ve davranışına yaptığı analizlere katkı sağlayan önemli bir ilerlemedir ve tehdit tespiti,yanıt verme verimliliğini artırır.”

VirusTotal, önümüzdeki günlerde desteklenen dosya formatlarının listesine daha fazla dosya formatı ekleyerek bu yeni özelliğin kapsamını daha da genişletmeyi hedefliyor. Böylece, farklı türdeki kötü amaçlı yazılımları analiz etmek için daha fazla seçenek sunulacak.

VirusTotal, 500.000’den fazla kayıtlı kullanıcısı olan ve Google’ın Chronicle güvenlik yan kuruluşuna ait olan çevrimiçi bir kötü amaçlı yazılım tarama platformudur. Şüpheli dosya ve URL’leri virüsler, solucanlar ve truva atları gibi kötü amaçlı içerikler açısından analiz etmek için 70’den fazla antivirüs tarayıcısı ve alan engelleme hizmeti kullanır. VirusTotal ayrıca kullanıcıların yorumlarını paylaşmasına, dosyaları etiketlemesine ve toplulukla işbirliği yapmasına olanak tanır. Bu da, kötü amaçlı yazılımlarla ilgili bilgi alışverişini kolaylaştırır ve güvenlik bilincini artırır.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.


 

İçerik Hakkında:
Bu içerikte VirusTotal'in kötü amaçlı yazılımlarla mücadele etmek için geliştirdiği yeni araç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram