16 Mar, 2021

Telekomünikasyon Şirketlerine Saldırı Tespit Edildi

5G Projelerini ele geçirmek için Telekom şirketlerini hedef alan saldırılar tespit edildi. Siber güvenlik araştırmacıları tarafından, saldırganların 5G teknolojisinin projelerini ele geçirmek için dünyanın dört bir yanındaki telekom şirketlerini hedefleyen bir saldırı kampanyası başlattığını duyurdu. Saldırganlar bu kampanyayı, güvenliği ihlal edilen kurbanlardan 5G teknolojisi hakkında bilgiler elde etme ve hassas verileri ele geçirme amacıyla kullanmaktadır. Saldırıların daha çok Güneydoğu Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki telekomünikasyon sağlayıcılarını hedeflediği belirtilmektedir.

Saldırıyı Çin bağlantılı Mustang Panda isimli APT grubu tarafından gerçekleştirildiği tahmin edilmektedir. Mustang Panda ve aynı zamanda RedDelta olarak da bilinen bu grup geçmişte, dünya çapındaki birçok kuruluşa casusluk saldırıları düzenlemiştir.

Bu tarz saldırılardan etkilenmemek için firma içerisinde DLP ürünleri kullanılmalıdır, gizlilik önemli olan veriler policy tarafından belirtilmelidir. Son kullanıcılara farkındalık eğitimleri verilmelidir, farkındalık eğitimlerinin ne kadar etkili olduğu raporlanmalıdır, EDR ürünleri kullanılmalıdır.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram