5G Projelerini ele geçirmek için Telekom şirketlerini hedef alan saldırılar tespit edildi. Siber güvenlik araştırmacıları tarafından, saldırganların 5G teknolojisinin projelerini ele geçirmek için dünyanın dört bir yanındaki telekom şirketlerini hedefleyen bir saldırı kampanyası başlattığını duyurdu. Saldırganlar bu kampanyayı, güvenliği ihlal edilen kurbanlardan 5G teknolojisi hakkında bilgiler elde etme ve hassas verileri ele geçirme amacıyla kullanmaktadır. Saldırıların daha çok Güneydoğu Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki telekomünikasyon sağlayıcılarını hedeflediği belirtilmektedir.

Saldırıyı Çin bağlantılı Mustang Panda isimli APT grubu tarafından gerçekleştirildiği tahmin edilmektedir. Mustang Panda ve aynı zamanda RedDelta olarak da bilinen bu grup geçmişte, dünya çapındaki birçok kuruluşa casusluk saldırıları düzenlemiştir.

Bu tarz saldırılardan etkilenmemek için firma içerisinde DLP ürünleri kullanılmalıdır, gizlilik önemli olan veriler policy tarafından belirtilmelidir. Son kullanıcılara farkındalık eğitimleri verilmelidir, farkındalık eğitimlerinin ne kadar etkili olduğu raporlanmalıdır, EDR ürünleri kullanılmalıdır.

< Önceki Sonraki >