Günümüzde neredeyse tüm perakende işletmeleri, faaliyetlerinin büyük bir çoğunluğunda internete bağımlı olarak işlemlerini sürdürmektedir. İşletmeler en gelişmiş platformlara yatırım yaparken yeterli güvenlik protokollerinin sağlanmamış olması perakende işletmelerine bir risk oluşturmaktadır. Son aylarda, perakende zincirlerinin ve gıda işletmelerinin ağına sızan birkaç siber saldırı gözlemlenmiştir. 

Birçok kuruluş bu siber saldırılarla karşı karşıya kalmıştır. Bu saldırıların çoğu ABD ve Kanada’yı, ardında ise Hindistan, İngiltere ve Almanya’yı hedef almıştır.  

Hedeflenen kuruluşlar arasında JBS Foods , Tegut , Sommerlad , Domino’s , Canac , Bakker Logistiek ve Dunkin’ Donuts yer almaktadır. 

Bazı önde gelen saldırı vektörleri, kimlik avı, smishing (SMS sahteciliği), yetkisiz erişim, dolandırıcılık saldırıları olduğu ve saldırganların çoğu tarafından verilerin çalındığı bilinmektedir. Bu konuda hizmet verilen sektör her ne kadar saldırıya açık bir alan değil gibi sanılsa da internete erişim sağlanan her aygıt için bir güvenlik açığı olabileceği unutulmamalıdır.

Kaynakça:
cyware.com

KVKK, ISO 270001, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ISO 27701, Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

< Önceki Sonraki >