08 Haz, 2021

Siber Suçlular Perakende Zincirlerini ve Gıda Ortaklarını Hedefliyor

Günümüzde neredeyse tüm perakende işletmeleri, faaliyetlerinin büyük bir çoğunluğunda internete bağımlı olarak işlemlerini sürdürmektedir. İşletmeler en gelişmiş platformlara yatırım yaparken yeterli güvenlik protokollerinin sağlanmamış olması perakende işletmelerine bir risk oluşturmaktadır. Son aylarda, perakende zincirlerinin ve gıda işletmelerinin ağına sızan birkaç siber saldırı gözlemlenmiştir. 

Birçok kuruluş bu siber saldırılarla karşı karşıya kalmıştır. Bu saldırıların çoğu ABD ve Kanada’yı, ardında ise Hindistan, İngiltere ve Almanya’yı hedef almıştır.  

Hedeflenen kuruluşlar arasında JBS Foods, Tegut , Sommerlad , Domino’s , Canac , Bakker Logistiek ve Dunkin’ Donuts  yer almaktadır. 

Bazı önde gelen saldırı vektörleri, kimlik avı, smishing (SMS sahteciliği), yetkisiz erişim, dolandırıcılık saldırıları olduğu ve saldırganların çoğu tarafından verilerin çalındığı bilinmektedir. Bu konuda hizmet verilen sektör her ne kadar saldırıya açık bir alan değil gibi sanılsa da internete erişim sağlanan her aygıt için bir güvenlik açığı olabileceği unutulmamalıdır.

Kaynakça:
cyware.com


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram