21 Şub, 2022

Kişisel Cihazlarınızı Korumanın 6 Yolu

Yalnızca iş cihazlarınızın güvenliğini sağlamak içinizi rahatlatmasın, aynı zamanda kişisel cihazlarınızın da korunduğundan emin olmanız gerekir. Aşağıda bahsettiğimiz yöntemleri, kişisel verilerinizi ve çevrimiçi eylemlerinizi korumak için kullanabilirsiniz.

İşte kişisel cihazlarınızı korumanın altı yöntemi.

Düzenli veri yedeklemeleri ve depolama koruması

Birçok işletme, fidye yazılımı saldırıları olasılığından endişe duyuyor. Fidye yazılımının ne olduğunu veya neden fidye yazılımlarından etkileneceğinizi merak ediyorsanız , bu tür siber suçların sadece şirketleri hedef almakla sınırlı olmadığını bilmelisiniz. Bireyler de hedef alınabilir, bu nedenle hazırlıklı olmanız gerekir. Çoğu antivirüs programı fidye yazılımını da kapsar, ancak veri depolamanızı mümkün olduğunca korumalı ve bir fidye yazılımı saldırısı durumunda erişebilmek için verilerinizi düzenli olarak yedeklemelisiniz.

Güçlü kimlik doğrulama yöntemleri

Kişisel cihazlarınızı, hesaplarınızı ve çevrimiçi verilerinizi proaktif olarak korumanın en iyi yollarından biri, mümkün olan en güçlü kimlik doğrulama yöntemlerini kullanmaktır. Bu, karmaşık parolalar oluşturmayı ve çok faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerini kullanmayı içerir. Parolalar, sizi iyi tanısalar da tanımasalar da herkesin tahmin etmesi zor olmalıdır. Kişisel bilgileri eklemeyin, ancak harf, sayı ve özel karakterlerin bir karışımını kullanın. Çok faktörlü kimlik doğrulama, parolalar, biyometri, güvenlik soruları ve belirteçler gibi birden çok kullanıcı kimlik doğrulama biçimine ihtiyaç duyduğunuz bir yöntemdir.

Şifreleme araçları

vpn

VPN, kişisel cihazlarınızı korumaya yardımcı olur.

En yaygın şifreleme aracı VPN veya Sanal Özel Ağdır. VPN, internet bağlantınızın güvenli ve emniyetli olmasını sağlamanın bir yoludur. Verilerinizi ve çevrimiçi işlemlerinizi korumak için uçtan uca şifreleme oluşturur ve özellikle halka açık Wi-Fi’ye eriştiğinizde kullanışlıdır. Mesajlaşma uygulamalarınızı ve dosya depolama alanınızı da şifreleyebilirsiniz, ancak şifreleme aracınızın meta verilerinizin yanı sıra mesaj ve dosya içeriklerinizi de koruyup korumadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Unutmayın ki VPN %100 koruma sağlamamakla birlikte; gizlilik, günlük kayıtların tutulmuyor olması gibi vaatler halen tartışmalı çünkü arka planda neler olduğunu tam olarak bilmek imkansız. Örneğin bir VPN servisi olan Hola, kullanıcıların bant genişliğini farklı kullanıcılara sattığı gerekçesiyle davalık olmuştu.

Çevrimiçi güvenlik önlemleri

İster kişisel ister iş cihazı kullanıyor olun, internette gezinirken belirli en iyi uygulamaları kullanmalısınız. Güvenlik güncellemeleri ve yamaları için her zaman güvenlik yazılımınıza ve işletim sisteminizin yazılım merkezine göz atın. Kullanılabilir olduklarında mümkün olan en kısa sürede bunları indirin ve kurun. Düzenli olarak önbelleğinizi temizleyin ve internet geçmişinizi silin. İşlemler ve hassas verilerle çalışmak için her zaman bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar tarayıcısı kullanın, çünkü siber suçluların bunlara erişmesi veya bu verilere göz atması mobil uygulamalardan daha zordur. Mobil cihazınızın kilit ekranlarını, sizden başka herkesin bu cihazların kilidini açmasını zorlaştıracak şekilde ayarlayın. Reklam engelleme yazılımları kullanarak ve Bluetooth, otomatik tamamlama ve konum izlemeyi kapatarak verilerinizi koruyun.

Siber güvenlik yazılımı

Kişisel cihazlarınızda tüm standart siber güvenlik yazılım araçlarının kurulu olduğundan emin olun. Bunlara güvenlik duvarları, virüsten koruma yazılımı ve casus yazılım önleme programları dahildir. Her cihazı kullandığınızda bu programların pasif işlevlerinin çalıştığından emin olun ve virüsten koruma ve casus yazılımdan koruma araçlarınızla düzenli olarak manuel taramalar yapın. Ayrıca bu araçların her biri için yazılım güncellemelerini düzenli olarak kontrol etmeli ve uygulamalısınız.

Yaygın siber suçlar hakkında farkındalık

Kişisel cihazlarınızı mümkün olduğu kadar güvende tuttuğunuzdan emin olmanın iyi bir yolu, yaygın siber suç türlerinden haberdar olmaktır. Bunun nedeni, farkındalığın daha uyanık olmanıza yardımcı olması ve böylece teknolojik güvenlik araçlarınızda boşluklar olsa bile kendinizi ve cihazlarınızı koruyabilmenizdir. Kimlik avı ve smishing saldırıları hakkında bilgi edinin, istenmeyen postaları yok sayın ve farklı bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılık türlerini araştırın. Çeşitli kötü amaçlı yazılım ve virüs türlerinin detaylarını anlamak zor olsa da , yaygın olarak kullanılan kötü amaçlı yazılım ve virüs türlerinin neler olduğunu ve cihazlarınıza bir virüs bulaşmış olabileceğinin belirtilerini öğrenebilirsiniz.

Kişisel cihazlarınızın olabildiğince korunmasını sağlamak için çeşitli güvenlik araçları ve stratejileri birlikte kullanmalısınız. Güvenlik araçlarınızı güncellemeler için düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın ve en son güvenlik yöntemleri konusunda güncel kaldığınızdan emin olun.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.


 

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram