18 Eki, 2021

İstifa Eden Pentagon Yetkilisinden Amerika’nın Yapay Zeka ve Siber Güvenlik Çalışmalarına Dair Şaşırtıcı Açıklamalar

Pentagon yetkilisi Nicolas m. Chaillan’ın istifa açıklaması Amerika’nın yapay zeka ve siber güvenlik konusunda Çin’in çok gerisinde olduğunu kanıtladı.

Pentagon’daki üst düzey bir siber güvenlik yetkilisi, ABD’nin yapay zeka konusunda Çin ile rekabet etmesinin imkansız olduğunu düşündüğü için istifa ettiğini söyledi.

Nicolas Chaillan, Ağustos 2018’de ABD Hava Kuvvetleri’ne ilk yazılım şefi olarak katıldı. ABD Hava Kuvvetlerini ve Pentagon’u mevcut en güvenli ve gelişmiş yazılımla donatmak için çalıştı. Ancak Chaillan 2 Eylül’de görevinden ayrıldı. Ayrılırken yazdığı Linkedin gönderisinde, istifasının bir nedeni olarak Pentagon’un siber güvenlik ve yapay zekayı bir öncelik haline getirme konusundaki isteksizliğini gösterdi.

Ayrıldıktan sonraki ilk röportajında ​​Financial Times’a konuşan Chaillan, Çin’in ABD’nin çok ilerisinde olduğunu söyledi. “On beş ila yirmi yıl içinde Çin’e karşı rekabet etme şansımız yok. Şu anda, bu zaten yapılmış bir anlaşma, bence çoktan bitti” dedi. Amerika’daki bazı devlet dairelerinin yapay zeka (AI) yeteneklerinin ve siber savunmalarının “anaokulu seviyesinde” olduğunu ifade etti. Bazı ABD departmanlarının ayrıca bilgisayar korsanlığı girişimlerine maruz kaldığını ve fidye yazılımı saldırılarına uğradığını söyledi. Nisan 2020’de ABD Hazinesi, İç Güvenlik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı, SolarWinds hackinde ele geçirildi. Yapılan açıklama sırasında bilgisayar korsanları, personelin dijital etkinliklerini gözetleyebildi ve sistemdeki bazı e-postalara erişebildi. Chaillan ayrıca Financial Times’a Google’ın yapay zeka konusunda Pentagon ile çalışmayı reddetmesinin ABD ulusal güvenliğini tehlikeye attığını söyledi.

Google, Pentagon’un drone saldırılarının doğruluğunu artırabilecek yazılımlar yapmasına yardımcı olduğu bir projeden 12 çalışanın ayrılmasından sonra 2018’de Pentagon ile çalışmayı durdurmuştu.

Chaillan, Çin’de siber güvenlik ve yapay zeka şirketlerinin Pekin’in emrinde olduğunu ve Çin, 2030 yılına kadar önde gelen yapay zeka süper gücü olmayı hedeflediğini belirtti. Ulusal Güvenlik Komisyonu’nun mart ayında yayınladığı Yapay Zeka ile ilgili bir raporunda ABD’nin gelecek yapay zeka (AI) döneminde ABD’yi savunmaya hazır olmadığına yer verildi.

Financial Times’ın haberine göre Chaillan, ABD’nin savunmaya Çin’in üç katı kadar harcama yapmasının önemli olmadığını çünkü yanlış bölgelere tahsis edildiğini söyledi.

Ayrıldığını açıklayan Linkedin gönderisinde Chaillan, Pentagon’un siber güvenliğe bağlanma konusundaki isteksizliğinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını ifade etti. “İşimi yapmak için sürekli destek ve para peşinde koşmaktan yoruldum. Ofisimde bu yıl ve önümüzdeki yıl hala görev bilinci ve fon yok” diye sözlerine devam etti. Ayrıca Chaillan, Çin’in oluşturduğu tehdit hakkında Kongre’ye ifade vermeyi planladığını da belirtti.

Insider Pentagon’a yorum talebinde bulunsa da Pentagon sessiz kalmayı tercih etti.

Haber kaynağı:

businessinsider-com

Financial Times haberine ulaşmak için ;
amp-ft-com.cdn.ampproject.org

Nicolas M. Chaillan’ın Linkedin paylaşımına ulaşmak için ;
linkedin.com

KVKK, ISO 27001, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ISO 27701, Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

 

PENTAGON OFFICIAL NICOLAS M. CHAILLAN’S STATEMENT OF REsignation PROVIDES AMERICA IS LOVING MUCH AGAINST CHINA IN ARTIFICIAL INTELLIGENCE AND CYBER SECURITY

A senior cybersecurity official at the Pentagon said he resigned because the United States felt it was impossible to compete with China on artificial intelligence.

Nicolas Chaillan joined the US Air Force in August 2018 as the first chief of software. He worked to equip the US Air Force and the Pentagon with the most secure and advanced software available.

However, Chaillan left his post on September 2. In his leaving LinkedIn post, he cited the Pentagon’s reluctance to make cybersecurity and artificial intelligence a priority as a reason for his resignation.

Speaking to the Financial Times in his first interview after leaving, Chaillan said that China is far ahead of the United States.

“We don’t have a chance to compete against China in fifteen to twenty years. Right now, that’s an already done deal, I think it’s already over,” he said.

Speaking to the Financial Times, Chaillan said that some government departments in the United States have “kindergarten level” artificial intelligence (AI) capabilities and cyber defenses.

Some US departments have also been subjected to hacking attempts and ransomware attacks, he said.

In April 2020, the US Treasury, Department of Homeland Security, State Department, and Department of Defense were captured in the SolarWinds hack. During the statement, the hackers were able to spy on the digital activities of the personnel and access some of the emails in the system.

Chaillan also told the Financial Times that Google’s refusal to work with the Pentagon on artificial intelligence endangers US national security.

Google stopped working with the Pentagon in 2018 after 12 employees left a project where the Pentagon helped make software that could improve the accuracy of drone attacks.

Chaillan said that China’s cybersecurity and artificial intelligence companies are at Beijing’s disposal.

China aims to become the leading AI superpower by 2030, and a National Security Commission report on Artificial Intelligence in March said the US was “not ready to defend the US in the next AI era”.

According to the Financial Times, Chaillan said it didn’t matter if the US spent three times as much on defense as China because it was allocated to the wrong regions.

In a Linkedin post announcing his departure, Chaillan expressed disappointment at the Pentagon’s reluctance to commit to cybersecurity.

“I’m tired of constantly chasing support and money to do my job. There is still no sense of duty and no funding in my office this year and next year,” he continued.

Chaillan said he plans to testify to Congress about the threat posed by China.

Although Insider asked the Pentagon for comment, the Pentagon chose to remain silent.

Source of news;
businessinsider-com

To reach the Financial Times news;
amp-ft-com.cdn.ampproject.org

To reach Nicolas M. Chaillan’s Linkedin post;
linkedin.com

KVKK, ISO 27001, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ISO 27701, Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

[:]

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

İlgili Yazılar