10 Eyl, 2022

Hackerlar Endonezya Vatandaşlarına Ait 105 Milyondan Fazla Veriyi Sızdırdı

Sızan veri seti, Endonezya vatandaşlarının kimlik kartı numaralarını, tam adlarını, doğum tarihlerini ve diğer kişisel bilgileri (PII) içeriyor.

Bjorka takma adını kullanan hacker ünlü hacker forumu RaidForms’un ele geçirilmesinden sonra ortaya çıkan BreachForums da veri ihlalini duyurdu.

Forumdaki bilgiye göre veri setinde 105 milyon Endonezya vatandaşı hakkında 20 GB bilgi bulunuyor. Ele geçirilen veri setine Endonezya Genel Seçim Komisyonu üzerinden ulaşıldığı tahmin ediliyor.

Sızıntıyı duyuran hacker, birkaç vatandaşın kişisel verisini içeren görsel paylaştı.

veri-ihlali

Cybernews haber sitesi tarafından yapılan araştırma sonucu sızdırılan veriler, ulusal kimlik kartı numarası, ad, kayıt adresi, ikamet edilen il, yaş, cinsiyet, sandık numarası ve diğer hassas bilgileri içeriyor.

105 milyon veri ülke nüfusunun kabaca %40’ını oluşturuyor. Elde edilen veri seti 5.000 dolara satılıyor.

Veri ihlalinin onaylanması halinde bu yıl Endonezya’nın maruz kaldığı uzun saldırılara bir yenisi daha eklenecek gibi duruyor. Ülkeden bulunan banka, hastaneler, polis teşkilatı, Hukuk ve İnsan Hakları Bakanlığı gibi birçok kurum 2022 yılında saldırıya uğradı.

Geçtiğimiz haftalarda hackerlar yine Endonezya İletişim ve BT Bakanlığını hedef almış, 1,3 milyar Endonezya SIM kartına ait kayıt verilerini içerdiği iddia edilen bir veri setini yayınlamıştı. 87 GB büyüklüğündeki veri setinde bulunan bilgilerin, telefon numaralarına sahip kişilerin kimlik bilgileri ile bağlantılı olduğu iddia ediliyor. BreachForums’ta da yayınlanan veri seti için hackerlar 50.000 dolarlık bir teklifle geldi.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.


 

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

İlgili Yazılar