05 Ağu, 2022

Facebook’ta Gösterilen Reklam İçerikleri Ne Kadar Güvenilir?

Android cihazlar için sistem temizleyiciler ve optimize ediciler olarak, Google Play Store‘da yer alan uygulamaların Facebook’ta tanıtılmasıyla hatırı sayılır sayıda kullanıcı bu uygulamaları güvenliğini sorgulamadan indiriyor.

Uygulamalar, reklamda verilen vaatleri sağlamayıp aslında kurbanların cihazında uzun süreler boyunca reklam gösterilmesine neden olmaktadır.

İndirilen bu uygulamalar kendilerini amaç dışı işlemler yapmak için şekil ve simge (ayarlar, play store vb.) değiştirerek aşağıdaki görsellerde de görüldüğü üzere kurbanın cihazında saklanır.

icon-change

Adware uygulamaları, Android cihazların “Contact Provider” özelliğini kötüye kullanarak cihaz ve “Online Service” arasında veri aktarımına neden olmaktadır.

McAfee’deki araştırmacılar, Adware uygulamalarını daha detaylı araştırdıklarında, kullanıcıların kurulum sonrası etkileşim göstermemelerine rağmen uygulamaların otomatik olarak kendilerini başlattıklarını fark ettiler.

Söz konusu olan uygulamaların ilk eylemi, reklamları görüntülemek için kalıcı bir hizmet oluşturmasıdır. Aşağıda gösterildiği üzere işlem sonlandırılırsa, hemen yeniden başlatılır.

re-launching

Aşağıdaki videoda yukarıda bahsedilen Adware uygulamalarının nasıl şekil değiştirdiği ve otomatik başlatılmasının nasıl gerçekleştiğini izleyebilirsiniz.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.


 

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

İlgili Yazılar