25 Şub, 2021

SD-WAN Teknolojisi

SD-WAN Nedir?

Software Defined – Wide Area Network, adından da anlaşılacağı üzere SD-WAN, şube veya veri merkezleri ile yapılan WAN bağlantılarına uygulanan yazılım tanımlı ağ oluşturma teknolojisidir. Kısaca, WAN yapısının sanallaştırılmış hali diyebiliriz. Örneğin sunucu sanallaştırmalarında alt yapıyı fiziksel donanımlar oluşturuyorsa, WAN sanallaştırmasının alt yapısı olan xDSL, MPLS gibi teknolojileri aynı anda kullanarak sanallaştırarak bunu tek bir internet bağlantısı olarak gösterebilir.

SD-WAN kullanılan ağ yapılarında, WAN bağlantı durumu ve kalitesi izlenebilir, bu ölçümler sayesinde trafik akışlarında yapı için önemli kararlar verilebilir.

SD-WAN Avantajları Nelerdir?

SD-WAN’ın en önemli avantajlarından biri, pahalı olan MPLS hatlarından; fiber, DSL vb. alt yapılara geçiş yaparak giderler kısabilir.

SD-WAN, ağ yöneticilerine ilgili talepleri hızlı bir şekilde yönetme imkanı vermekte ve uzun süren iş ve görevleri SD-WAN sayesinde hızlıca çözebilmektedir.

Yönetim tarafında da maliyetleri kısabilir. SD-WAN sayesinde merkezi bir kontrolle tüm cihazlarınızı kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Gerçek zamanlı trafik yönetime imkanı verir. SD-WAN ağ geçitleri, tüm WAN bağlantısının sağlık olup olmadığını sürekli izler. Herhangi bir bağlantıda sorun oluştuğunda trafik farklı tarafa yönlendirilir. Aynı zamanda bu izlemeler ve yönlendirmeler sayesinde performansı iyileştirmeye yardımcı olur.

Avantajlarını kısaca özetlemek gerekirse;

⦁ Ofisler arasındaki hızı ve stabiliteyi arttırır.
⦁ Güvenlik seviyesini arttırır.
⦁ Uzaktan bağlantı maliyetlerinizi düşürür.
⦁ Tek bir merkezden tüm yapıyı yönetmenizi sağlar.
⦁ İş verimliliği ve kullanıcı memnuniyetini arttırır.

Sonuç

Özetle SD-WAN teknolojisi, ağ bağlantı noktalarında hızlı yönlendirme ve WAN yollarında daha fazla görünürlük avantajları sayesinde kritik uygulamalarda hizmet kalitesini arttırır. Ağ yöneticilerinin sorunları daha hızlı ve efektif çözümlere kavuşturması sayesinde maliyetleri düşürmede ve güvenliği arttırmada önemli rol oynar.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram