08 Haz, 2020

NATO Pandemi Sırasındaki Siber Saldırıları Kınadı

NATO, devam eden pandemi ortasında gerçekleştirilen siber saldırıları kınayan bir bildiri yayınladı.

Bildiride özellikle, COVID-19 hastalarına bakan hastaneler ve tedavi çalışması yürüten tıbbi araştırma kurumları da dahil olmak üzere temel sağlık hizmetlerini hedefleyen siber suçlular hedef alındı. Örgüt, bu tür dijital saldırıları; Hayati derecede tehlikeli ve aynı zamanda dünya çapında 6.29 milyon insanı enfekte eden ve 380.000’den fazla insanı öldüren bir virüse karşı başarılı olma çabalarına zarar verici olarak nitelendirdi.

İngilizce, Fransızca ve Rusça olarak yayınlanan bildiride NATO; “Pandemiye karşı sağlık hizmetleri, hastaneler ve araştırma enstitüleri de dahil olmak üzere kritik öneme sahip olan kurumlara yönelik istikrarsızlaştırıcı ve kötü niyetli siber faaliyetleri kınıyoruz. Bu acınacak faaliyetler ve saldırılar, bu kritik sektörlerin en çok ihtiyaç duyulduğu zamanda, insanların hayatlarını tehlikeye atıyor ve salgının  kısa sürede üstesinden gelme yeteneğimizi tehlikeye atıyor.” dedi.

Açıklamada, siber saldırılardan etkilenenlere bir destek mesajı da vardı.

“Kötü niyetli siber saldırılardan etkilenenlerle dayanışma içerisindeyiz ve temel hizmetleri etkileyen siber olaylara yanıt verdikleri için -bilgi paylaşmaya devam etmek de dahil olmak üzere-  müttefiklerimize yardım etmeye hazırız. Müttefikler, ulusal sorumlulukları ve yeterlilikleri doğrultusunda NATO’nun Siber Savunma Rehberinin tam olarak uygulanması da dahil olmak üzere kritik altyapılarını koruma, direnç oluşturma ve siber savunmalarını destekleme konusunda kararlılar.”

Örgüt, siber tehditleri caydırmak, savunmak ve bu saldırılara tüm alanlarda karşı koymak için tüm yetenekleri kullanmaya kararlı olduğu söyleyerek, Brüksel 2018 Zirvesi’nde de belirtiği gibi, siber savunmanın temel toplu savunma görevinin bir parçası olduğunu ve örgütün siber suçlulara karşı harekete geçeceğini ve gelişen siber tehditlere uyum sağlamaya devam edeceğini tekrarladı.

Kaynak: https://bit.ly/2MDvGtE


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram