16 Kas, 2020

Microsoft Siber Güvenlik Skoru

Bu yazımızda, Microsoft 365 araçlarından biri olan Secure Score’a yer vermek istiyoruz. Secure Score sayesinde kurumumuzun siber güvenliğinin güçlü olan yanlarının ölçümünü alabilir detaylı veriler elde edebiliriz. Microsoft Secure Score ile kurumumuzun siber güvenlik durumunu kolayca gözlemleyebilir ve siber tehditlere karşı gücümüzü arttırabiliriz.

Secure Score’un merkezi yönetim sistemi sayesinde, kimlik, veri, uygulama, cihaz ve altyapımızı izleyebilir ve kurumumuzun siber tehditlere karşı güvenliğini arttırabiliriz. Secure Score, ayrıca kurumumuzun siber güvenlik durumunu da puanlayarak işletmemize ait siber güvenlik durumunu bize gösterir.

Şimdi gelin hep birlikte neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Secure Score bölümüne Office 365 Uygulamalar altındaki “Güvenlik” kısmından veya buradan ulaşabilirsiniz.

Giriş bölümünde güvenlik puanımızı gösteren tablo, riskli kullanıcılar gibi bilgiler bizleri karşılıyor.

Daha sonra sol taraftaki menüden “Güvenlik Puanı” bölümünü açıyoruz.

Güvenlik Puanı bölümünde, puan durumumuzu, eylemlerimizi, aynı ölçekteki diğer işletmeler ile olan karşılaştırmaları görebiliriz.

Geliştirme Eylemleri kısmında, güvenlik puanımızı artırabileceğimiz, kurumumuzu siber tehditlerden korumak için gerçekleştirebileceğimiz eylemlerin listesi gelir. Bu bölümde eylemleri, puana olan yüzdelik etkisi, o anki durumu, bu eylemi gerçekleştirebilmeniz için gerekli lisansa sahip olup olmadığımız gibi bilgiler yer alır.

Herhangi bir eylemin üzerine tıkladığımızda ve içinde girdiğimizde, bizi nelerden koruduğunu, ön koşulları karşılayıp karşılamadığımız ve hangi adımları uygulayarak güvenlik puanımızı arttırabileceğimizi adım adım anlatan bir sayfa gelir. Bu bölümden istediğimiz eylemi gerçekleştirerek güvenlik skorumuzu arttırabiliriz.

Eylemi gerçekleştirdiğimizde, bunun skora yansıması 48 saatten fazla zaman alabiliyor.

Sizler de kurumunuzun ihtiyaçları doğrultusunda tüm eylemleri gözden geçirebilir, lisanslarınızın izin verdiği doğrultularda güvenliğinizi üst düzeye çıkarabilirsiniz. Burada özellikle atacağınız adımların tüm kurumunuzu etkileyebileceğini unutmamalısınız. Yapacağınız tüm değişiklikleri öncesinde hazırlayacağınız test kullanıcıları/grupları ya da oluşturacağınız test ortamlarında etkilerini gözlemlemenizi ve daha sonrasında tüm kullanıcılara uygulamanızı öneririz.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram