02 Şub, 2022

Metaverse’ün Siber Güvenlikteki Geleceği

Metaverse, siber kürenin her köşesi için heyecan verici olanaklar sunar. Sosyal medyadan eğitimlerin nasıl verileceğine, çalışma, seyahat etme, iletişim kurma, alışveriş yapma ve eğlenceyi tüketme şeklimize kadar değiştirecek. Bu yeni sınırlarla ilgili bir soru şudur:

“Siber Güvenlik Profesyonelleri ve Etik Bilgisayar Hacker’ları meta veriyi nasıl kullanacak ve koruyacak? ” 

Olasılıkların sonsuz olduğu ve geleceğin heyecan verici olduğu apaçık ortadadır.

Hazır olun! 

Saldırganlar zayıflıklardan yararlanacak ve hazırlıksız meta veri depolarından yararlanacaktır. 

Siber güvenlik yasalarının ve protokollerinin Metaverse‘ün tüm risklerini içerecek şekilde yeniden ele alınması ve değiştirilmesi ve hatta belki de icat edilmesi gerekecek. Bunu ifade etmenin yapmaktan daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. 

Günümüz toplumunda özellikle Siber Güvenlik çevresinde teknoloji sürekli gelişiyor, değişiyor ve bunlara ayak uydurmak zor olabilir. Meta veri deposu nihayetinde “siber güvenlik olaylarını ve veri ihlallerini savuşturmanın olağan zorluklarıyla” karşı karşıya kalacak ve daha fazla bilimkurgu türü saldırı (yani saldırıya uğramış avatarlar), nft, crypto paralar ve insanların sağlık sorunlarına yol açabilecek meta-evrenlerine DDoS vb. saldırıları göreceğiz.

metaverse cybersecurity

Sonuç olarak, bu olayların “tanımlanması, doğrulanması ve kontrol altına alınması daha zor olabilir ve kullanıcılara ve veri koruma yetkililerine yapılan ihlal bildirimi ile ilgili sorumlulukların nerede olduğunu tespit etmek” zor olabilir.

Metaverse neye ihtiyaç duyacak?

Bunlar, meta veri deposu alanında korumaya ihtiyaç duyacak birkaç konu başlığıdır.

Ve liste gelecekte büyüyebilir:

  • Mahremiyet
  • Veri kullanımı etiği ve güvenlik yönergeleri
  • Biyometrik veriler (yani, VR cihazlarını kullanırken kullanıcı hareketleri ve fiziksel özellikler)

Tıpkı yeni kuruluşlar gibi, meta veri deposunun da bazı yönergelere ihtiyacı olacaktır. Şu anda, “meta veri deposunu korumak için hiçbir sistem veya politika oluşturulmamıştır, bu nedenle sağlayıcının amacı bu yönergeleri ve sistemleri uygulamak olmalıdır”.

Bu yönergeler oluşturulduktan sonra, meta veri tabanındaki siber saldırılara karşı nasıl hazırlanılacağı konusunda daha iyi bir temel oluşturacaktır. Temellerin oluşmasıyla beraber Etik Hacker’lara paha biçilemeyecek güvenlik koruması ve güvenlik testleri yapabilecek ortamlar oluşacaktır.

Siber Güvenlik Uzmanları İçin Paha Biçilemez Terminaller Olacak!

Fiziksel ve sanal olanı üç boyutlu (3B) bir ortamda birleştirme olasılığı heyecan verici. Bir siber güvenlik angajmanına başladığımızda bilgileri toplamak ve ilişkilendirmek, bir sonuca varmak ve bulgularımızı raporlamak için sınırlı sayıda günümüz var. Görüntü, zaman (ve para) tasarrufu sağlayan ek sanal denetim izleri bulurken bilgilerle daha hızlı etkileşim kurabilir ve ilişkilendirebilir.

Sızma testi sırasında siber kürenin çeşitli unsurlarıyla iletişim kurmak için, bilgisayar komut satırını kullanırız. Bunu bir 3B ortamda yapabildiğinizi hayal edin. Bu ortam, sıradan görevleri, neredeyse bir Python (veya başka bir dil) betiği kullanmak gibi yürütülecek zaman kazandıran paketler halinde birleştirebilir. Belki de bilgisayar klavyesi, aynı anda gerçek zamanlı olarak veri korelasyonlarını bulurken birden fazla toplayıcıyı çalıştıracak sesle etkinleştirilebilecek. Bu durum analize başlamak ve ek denetim izlerini keşfetmek için veri toplamanın tamamlanmasını beklemek yerine, yeni sorgu satırları geliştirmesine ve bu olasılıkları eşzamanlı olarak keşfetmeye başlamasına olanak tanıyacaktır.

Son Düşünceler

Bu noktada, meta veri tabanında gelecekteki tüm siber saldırılara karşı nasıl korunacağını söylemek zor. Daha önce de belirtildiği gibi, meta veri deposunun ne olduğu ve ne olacağına dair kesin bir tanım veya net bir anlayış yoktur. Metaverse evreni için bizler de hazırlığımızı yapmaktayız ve siber güvenlikte bu alanda öncü olabileceğimizi söyleyebiliriz.

Meta evreninizi korumak isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.


 

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram