14 Mar, 2021

Fransa’da Yine Bir Hastaneye Siber Saldırı

Dax ve Villefranche-sur-Saône’den sonra, fidye yazılımının kurbanı olan Pyrénées-Atlantiques’teki Oloron-Sainte-Marie hastanesi Fransa’daki siber saldırıya maruz kalan üçüncü hastane oldu. Şubat ayında, Fransa’nın güneybatısındaki Dax ve güneydoğu Rhone bölgesindeki Villefranche-sur-Saône’deki hastaneleri Ransomware (fidye yazılım) saldırılarına maruz kalmıştı.

Oloron-Sainte-Marie hastanesi BT sistemlerinin bir kısmının Ransomware’e maruz kaldığının açıklamasında bulundu. Oloron-Sainte-Marie hastanesi Pazartesi saldırıya uğradı ve ekranda 50.000 dolarlık Bitcoin talebinde bulunan ekranla karşılaştı.

Hastane çalışanları, dijital hasta kayıtlarına ulaşamadığı için kağıt ve kalemle çalışmak zorunda kaldı. Oloron-Sainte-Marie hastanesi; Covid-19’a karşı aşılama çalışmalarına başlandığı bir dönemde ilaç stoklarını ve diğer tıbbi müdahale malzemelerinin takibini sağlayan sistemlerin de saldırıdan etkilendiğinden dolayı gerekli hizmetlerini gerçekleştiremedi ve depo takibini sağlayamadı.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram