03 Eki, 2020

COVID-19 Döneminde Atak Yüzeyinde Köklü Değişim Yaşanıyor

Her krizi fırsat bilen siber saldırganlar, pandemi dönemini de bir fırsat olarak görüp, uzaktan çalışmanın getirdiği güvenlik risklerinden yararlanmak için her geçen gün saldırılarını yoğunlaştırıyorlar. Ani olarak gelişen bu süreçte, çoğu şirket ve kamu kuruluşları yeterli güvenlik testleri yapamadan, uzaktan çalışma modelini devreye almasıyla birlikte, oldukça kısıtlı olan siber güvenlik uzmanlarına, daha fazla iş yükü getirmiş oldular. Uzaktan çalışmaya herkesten çok aşina olan siber korsanlar saldırılarının niteliklerini de hızlı bir şekilde güncelliyorlar.

Her 39 saniyede bir siber suçun işlendiği, suçlarda yaklaşık yüzde 300 artış yaşandığı, DDoS saldırılarının da bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 kat çoğaldığı bir siber dünyaya girmiş bulunmaktayız. COVID-19 rüzgarı ile siber suçların küresel çaptaki maliyetinin 2021 yılı sonuna kadar 6 trilyon dolar olması bekleniyor.

Geçtiğimiz ay ülkemizde gerçekleşen önemli saldırıların başında, E-bebek ve Penti yer alıyor. Son dönemde dünya üzerinde tespit edilebilen fidye yazılım saldırılarının yüzde 26’sından fazlasının Türkiye’de gerçekleştiği görülüyor. Bazı raporlara göre Türkiye tüm ülkeler arasında ilk sırayı alıyor.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram