19 Mar, 2021

CopperStealer Adlı Yeni Zararlı, Sosyal Medya Hesaplarını Ele Geçirmeye Çalışıyor

CopperStealer, ilk olarak 2019 yılında Facebook tarafından bildirilen Çin kaynaklı SilentFade zararlı yazılımı ile aynı hedef ve metotlara sahip bir zararlı yazılımdır. Araştırmacılar, CopperStealer zararlı yazılımının, SilentFade ile aynı zararlı yazılım ailesinden olduğunu ancak daha önce keşfedilmediğini açıklamıştır.

Zararlı yazılım, Facebook, Instagram, Google ve diğer sosyal medya hesaplarının parolalarını ele geçirmeye çalışmaktadır. Ele geçirilen hesaplar, zararlı reklamlar yayınlamak ve zararlı yazılımı daha fazla yaymak için kullanılmaktadır. Araştırmacılar, Facebook ve Instagram dışında Apple, Amazon, Bing, Google, PayPal, Tumblr ve Twitter için de zararlı yazılımın benzer bir sürümünü keşfettiklerini açıklamışlardır.

Kullanıcıların, kullanıcı hesaplarında iki aşamalı doğrulama önlemini kullanmaları, parolalarını sıklıkla değiştirmeleri, hesap hareketlerini kontrol ederek anormal bir giriş olup olmadığını kontrol etmeleri, sosyal medya hesaplarında bulunan şüpheli reklamlarına tıklamamaları, internetten indirilen güvenilir olmayan dosyaları mümkünse sandbox ortamında açmaları veya doğruluğunu kontrol etmeleri tavsiye edilmektedir.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

İlgili Yazılar