30 Eyl, 2021

[:tr]Rus ve Çin Hacker Grupları Amerika’yı Hedef Gösterdiler[:en]Russian and Chinese Hacker Groups Target America[:]

[:tr]

Bazı deep web forumlarında Rus ve Çin hacker grupları açtıkları sohbet odalarında bir araya gelerek büyük fidye yazılımları geliştirmek, gelişmiş saldırı araçları tasarlamak için çalışmalar yaptıklarını ifade ettiler.

Burada Rus ve Çin hacker gruplarının ortak hedef olarak Amerika’yı seçtikleri gözlemlenmiştir.

Aslında yeni oluşan bir tehdit gibi dursa da 2015 yılında Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Dünya Çapında Tehdit Değerlendirmesi” nin 2015 sunumu sırasında Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi’ne yaptığı açıklamada, “Burada ayrıntıya giremesem de Rus siber tehdidi daha önce değerlendirdiğimizden daha şiddetli” dedi.

Rapor, ABD’nin karşı karşıya olduğu temel ulusal güvenlik tehdidi olarak karmaşık siber saldırıları listeliyor. Değerlendirme, “ABD’nin ulusal ve ekonomik güvenliğine yönelik siber tehditlerin sıklığı, ölçeği, karmaşıklığı ve etkinin şiddeti artıyor” diyor.

Bu sunum sırasında James Clapper’ın da bahsettiği gibi Rusya tarafından siber tehdidin geçmişe dayandığını göstermektedir.

Sonuç:
Uluslar; soğuk savaşlar sırasında olduğu gibi teknolojinin ve bulunduğumuz dönemin getirdiği gereklilikler kapsamında sıcak savaşlar, taşlar, silahlar ve fiziksel insan gücü yerine tuşların daha güçlü olduğu bir dünyaya evrilmektedir. Uluslar bu tehditlerin farkına varmalı. Ulusal çapta kurumların farkındalıklarını arttırmalıdır.

Kurumlara iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu nasıl getirildiyse, aynı şekilde kurumların siber saldırılara karşı güvenliği sağlanması için;

Kişisel veri barındıran, kritik alt yapı hizmetleri sunan vb. kurum ve kuruluşlara dijital dönüşüm kapsamında siber güvenlik danışmanlığı hizmeti alması zorunlu hale getirilmelidir.

KVKK, ISO 27001, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ISO 27701, Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

[:en]In some deep web forums, Russian and Chinese hacker groups came together in the chat rooms they opened and stated that they were working on developing large ransomware and designing advanced attack tools.

Here, it has been observed that Russian and Chinese hacker groups have chosen America as a common target.

While it may seem like a nascent threat, in 2015, Director of National Intelligence James Clapper told the Senate Armed Forces Committee during the 2015 presentation of the Worldwide Threat Assessment, “The Russian cyber threat is more severe than we previously assessed, although I can’t go into detail here.”

The report lists sophisticated cyberattacks as the main national security threat facing the United States. “Cyber ​​threats to U.S. national and economic security are increasing in frequency, scale, complexity, and severity of impact,” the assessment says.

As James Clapper mentioned during this presentation, it shows that the cyber threat from Russia is based on the past.

Conclusion:

Nations; As during the cold wars, hot wars evolve into a world where keys are more powerful instead of stones, weapons and physical manpower within the scope of the requirements brought by technology and the period we are in. Nations must be aware of these threats. It should increase the awareness of institutions on a national scale.

Just as the obligation to employ occupational safety specialists has been brought to the institutions, in the same way, in order to ensure the security of the institutions against cyber attacks;

Hosting personal data, providing critical infrastructure services, etc. It should be made compulsory for institutions and organizations to receive cyber security consultancy services within the scope of digital transformation.[:]

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

İlgili Yazılar