25 Haz, 2021

[:tr]Sağlık Sektöründe Siber Saldırılar[:en]Cyber Attacks in the Health Sector [:]

[:tr]Bilgisayar korsanları, sağlık şirketlerine girme girişimlerini artırarak, halihazırda koronavirüs pandemisini yönetmekle mücadele eden bir sektöre ek baskı uyguluyor. Sağlık kuruluşlarının BT ve Siber Güvenlik Ekipleri tehditlerin; fidye yazılımları, finansal dolandırıcılardan ve ulus devletler tarafından desteklenen bilgisayar korsanlarından kaynaklandığını aktarıyorlar.

Bu durumun Covid-19 pandemisi ile en üst seviyelere çıktığı söylenebilir. Örneğin; Great Plains Health normalde sunucularına günlük yaklaşık 10.000 erişim girişimini engellediğini açıkladı. Kasım ayında ilk koronavirüs antikoru ilaç denemelerine başladıktan sonra, bu sayının ortalama olarak üç katına çıktığını hastane yetkilileri dile getirdiler. Bazı günlerde ise denemeler günlük 70.000 yetkisiz girişime ulaşmış.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına bildirilen veriler, geçen yıl neredeyse her ay 1 milyondan fazla kişinin sağlık kuruluşlarındaki veri ihlallerinden etkilendiğini gösteriyor.

Bu yazımızda en merak edilen sorulardan biriolan hack olaylarının nasıl meydana geldiğini açıklamak istedik.

Aşağıdaki görselde bu soruya cevap olarak saldırganlar için güvenlik açığı noktaları gösterilmiştir.

Dünya’da İlk Siber Saldırıya Bağlı Ölüm

11 Eylül 2020 gecesi aort anevrizmasından muzdarip durumu ağır olan 78 yaşındaki kadın Wuppertal’daki Helios Üniversite Hastanesi’ne yatırıldı. Burada vefat etti. Hack peki bunun neresinde?

Buradaki hack vakası şu şekilde gelişti. Almanya’nın Düselldorf kentindeki sağlık görevlileri hastayı ambulansa bindirirler ardından yerel üniversite hastanesini arayıp durum hakkında bilgi vermek ve varış sürelerini bildirmek isterler. Bu sırada yerel üniversite hastanesi kaza ve acil servisin kapalı ve hasta kabul edemez olduğunu belirtir. Bunun üzerine sağlık görevlileri hastayı Wuppertal’a yani 32 kilometre uzaklıktaki bir hastaneye götürmek zorunda kalırlar.

Polis bu trajik olaylar dizisinden şüphelenir ve soruşturma başlatır. Ve gerçek ortaya çıkar ‘Bilgisayar korsanlarının verileri şifrelediği ve ardından kilidini açmak için ödeme talep ettiği bir fidye yazılımı saldırısı gerçekleştirdikleri için süreçlerin durmasından dolayı hastanenin ambulansı geri çevirmeye zorladığı tespit edilmiştir. Saldırı, hastanenin doktorları, yatakları ve tedaviyi koordine etmek için güvendiği dijital altyapıyı tehlikeye atarak yüzlerce operasyonu ve diğer prosedürleri iptal etmeye de zorlamıştır.

İrlanda Sağlık Bakanlığı’ndan 20 Milyon Dolar Fidye Talebi

14 Mayıs 2021 tarihinde İrlanda Sağlık Bakanlığı “önemli bir fidye yazılımı saldırısı” nedeniyle tüm BT sistemlerini geçici olarak kapattı ve çoğu randevu iptal edildiğinden Avrupa’nın en yoğun doğum hastanelerinden biri kötü bir şekilde etkilendi.

Saldırıda kullanılan fidye yazılımı Conti. Rusya merkezli olduğu düşünülen ve başka siber saldırganlara da kiralama hizmeti veren bir siber suç çetesi tarafından geliştirildi. Çete, bakanlık ile Dark Web’de herkesin görebileceği bir sohbet aracılığıyla iletişim kurmaya çalıştı. Sohbete gönderilen mesajlar, çetenin fidye olarak yaklaşık 20 milyon dolar talep ettiğini ve ayrıca saldırı sırasında çalınan verileri ” double extortion ” olarak bilinen bir taktikle satmaya başlamakla tehdit ettiğini gösteriyordu.

İrlanda hükümeti fidyeyi ödemeyi reddetti ve siber güvenlik şirketleri FireEye ve McAfee’yi yardım etmeye çağırarak sistemleri kurtarmak için zorlu bir süreç başlattı.

Çete, fidye yazılımı tarafından şifrelenen dosyaların kilidini açmak için sağlık hizmetine bir şifre çözme aracı sağlamak gibi şaşırtıcı bir adım attığında bu sürece yardımcı oldu. Suçlular, kesintinin devam ettiği bir hafta boyunca anahtarı verdi, ancak fidye ödenmezse çalınan verileri ücretsiz bir şekilde halka arz ederiz tehditlerini bırakmadı.

İrlandalı yetkililer, test ettikten sonra, aracın orijinal olduğunu buldular, ancak kötü ve yavaş çalıştığı konusunda uyardılar. Hükümet, hafta sonu yaptığı açıklamada, kısmen aracın yeniden tasarlanmış bir versiyonu sayesinde “çok istikrarlı bir ilerleme” kaydedildiğini söyledi, ancak sistemleri kurtarmanın muhtemelen haftalar alabileceği konusunda uyardı.

Dark web forumlarında siber güvenlik araştırmacılarının paylaştığı bilgilere bakılırsa suçlular hala özel verileri çevrimiçi yayınlamakla tehdit ederek ödeme talep etmeye devam ediyorlar.

 • HIPAA, HIMSS, SKS ve JCI gibi sağlık sektörü regülasyonlarını tamamlayacak şekilde; etkin bir Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) ve Kişisel Veri Yönetim Sistemi (KVYS) kurularak sürdürülebilirliği temin edilmelidir.
 • Yeterli büyüklükte bir siber güvenlik/bilgi güvenliği ekibine sahip olunmalıdır. Bir çok noktada MSSP modelinde outsource kaynak kullanımı değerlendirilmelidir.
 • Çalışanların bilgi güvenlği farkındalıkları düzenli eğitimler ile belli bir seviyede tutulmalıdır.
 • Güvenlik politikaları güncellenmeli, zamanında yazılım düzeltmesi, yükleme yönetimi ve güvenlik açığı değerlendirmeleri ile zafiyetler kapatılmalıdır.
 • Tüm dış bağlantı noktalarını korumak için güçlü parolalar kullanılmalıdır. Çoklu faktörlü kimlik doğrulamaları sağlanmalıdır.
 • Siber olaylara her zaman hazırlıklı olunmalıdır. Bunun için düzenli sızma testleri ve siber olay tatbikatları yapılmalıdır. Ayrıca olay anında kanıtların (uzaktan çalışanlar dahil) sürekli hazır olmasını sağlayan, olay müdahalesini hızlı ve etkin hale getiren yeni nesil AIR (Automated Incident Response – Otomatik Olay Müdahale) teknolojilere yatırım yapılmalıdır.
 • Uzaktan bağlantıda bir çok tehditi kendi içinde barındıran VPN yerine yeni nesil ZTNA (Zero Trust Network Access – Sıfır Güven Ağ Mimarisi) teknolojisine geçilmelidir.
 • Oltalama saldırılarından korunmak için oltalama simülasyonu teknolojilerine yatırım yapılmalıdır.
 • CTI (Cyber Threat Intelligence – Siber Tehdit İstihbaratı) Hizmeti devreye alınmalıdır.
 • DLP, EDR, EPP, XDR, SIEM, SOAR, NAC, IAM, PAM, vb teknolojiler ile daha kuvvetli ve otonom çalışan bir siber güvenlik kurgusu devreye alınmalıdır.
 • Kritik bilgiler düzenli aralıklarla yedeklenmeli ve çevrimdışı bir yedek kopyası tutulmalıdır.

KVKK, ISO 27001, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ISO 27701, Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

[:en]Hackers are ramping up attempts to break into healthcare companies, putting additional pressure on an industry already struggling to manage the coronavirus pandemic. IT and Cyber ​​Security Teams of healthcare organizations; They say it originated from ransomware, financial fraudsters, and hackers backed by nation-states.
It can be said that this situation has reached the highest levels with the Covid-19 pandemic. E.g; Great Plains Health announced that it normally blocks around 10,000 daily access attempts to its servers. After starting the first coronavirus antibody drug trials in November, hospital officials stated that this number has tripled on average. On some days, the trials reached 70,000 unauthorized attempts daily.
Data reported to the US Department of Health and Human Services show that more than 1 million people were affected by data breaches in healthcare facilities nearly every month last year.
In this article, we wanted to explain how hacking events, one of the most curious questions, occurred.
The following image shows vulnerability points for attackers in response to this question.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Death Due to First Cyber ​​Attack in the World
On the night of September 11, 2020, the 78-year-old woman in severe condition suffering from aortic aneurysm was admitted to the Helios University Hospital in Wuppertal. He died here. So where is the hack in that?
The hacking case here developed as follows. Paramedics in Düselldorf, Germany, put the patient in an ambulance, then call the local university hospital to inform them about the situation and inform them of their arrival time. Meanwhile, the local university hospital states that the accident and emergency room is closed and unable to accept patients. Thereupon, the paramedics had to take the patient to a hospital 32 kilometers away from Wuppertal.
The police become suspicious of this tragic series of events and start an investigation. And the truth comes out ‘It was found that the hospital forced the ambulance to turn down due to the processes being halted as the hackers carried out a ransomware attack where they encrypt the data and then demand payment to unlock it. The attack has also forced the hospital to cancel hundreds of operations and other procedures, jeopardizing the digital infrastructure the hospital relies on to coordinate doctors, beds and treatment.

 

 

 

 

$20 million ransom demand from the Irish Department of Health
On 14 May 2021, the Irish Department of Health temporarily shut down all IT systems due to a “significant ransomware attack” and one of Europe’s busiest maternity hospitals was badly affected as most appointments were cancelled.
The ransomware used in the attack is Conti. It was developed by a cybercrime gang that is thought to be based in Russia and that provides rental services to other cyber attackers. The gang tried to contact the ministry via a chat available to everyone on the Dark Web. Messages sent to the chat showed that the gang demanded about $20 million in ransom, and also threatened to start selling data stolen during the attack, in a tactic known as “double extortion”.
The Irish government refused to pay the ransom and called on cybersecurity companies FireEye and McAfee to help, embarking on a grueling process to recover the systems.
The gang helped this process when they took the surprising step of providing healthcare with a decryption tool to unlock files encrypted by the ransomware. The criminals handed over the key for a week during which the outage continued, but did not leave their threats that if the ransom is not paid, we will offer the stolen data to the public for free.
Irish officials, after testing it, found the vehicle to be genuine, but warned that it ran poorly and slowly. The government said over the weekend that it had made “very steady progress”, thanks in part to a redesigned version of the vehicle, but warned that it would likely take weeks to recover the systems.

 

 

 

 

 

 

 

Judging by the information shared by cybersecurity researchers on dark web forums, criminals still continue to demand payment, threatening to publish private data online.
• Complementing health sector regulations such as HIPAA, HIMSS, SKS and JCI; Sustainability should be ensured by establishing an effective Information Security Management System (ISMS) and Personal Data Management System (KVYS).
• An adequately sized cyber security/information security team should be available. At many points, outsource resource use should be considered in the MSSP model.
• Information security awareness of employees should be kept at a certain level with regular trainings.
• Security policies should be updated, vulnerabilities should be closed with timely software fixes, installation management and vulnerability assessments.
• Strong passwords should be used to protect all external ports. Multi-factor authentication must be provided.
• Cyber ​​incidents should always be prepared. For this, regular penetration tests and cyber incident drills should be conducted. In addition, investment should be made in next-generation AIR (Automated Incident Response) technologies that ensure that evidence (including remote workers) is always available at the time of the incident, and that makes incident response fast and effective.
• In remote connection, instead of VPN, which contains many threats, the next generation ZTNA (Zero Trust Network Access – Zero Trust Network Architecture) technology should be used.
• Investing in phishing simulation technologies should be made to protect against phishing attacks.
• CTI (Cyber ​​Threat Intelligence) Service should be activated.
• A stronger and more autonomous cyber security setup should be put into use with DLP, EDR, EPP, XDR, SIEM, SOAR, NAC, IAM, PAM, etc. technologies.
• Critical information should be backed up regularly and an offline backup copy should be kept.[:]

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram