Colonial Pipeline’ın sistemlerine yapılan ransomware saldırısından sonra FMCSA (U.S. Federal Motor Carrier Safety Administration) 17 eyalette ve Colombia Bölgesinde bölgesel acil durum bildirimi yayınladı. Alpharetta merkezli Colonial Pipeline Teksas’tan New Jersey’e taşınan benzin, dizel yakıt ve doğal gazın %45 inin taşınmasından sorumludur. Bu büyüklükteki bir enerji taşıma hattının kapanması ekonomiyi olumsuz etkileyeceği çok barizdir. Siber saldırganlar OT (Operational Technology) cihazlarını son zamanlarda hedeflediğini ve ciddi sorunlar yol açtığını bu ransomware saldırısı ile görmekteyiz.  

FBI’ın fbi.gov/adresinde yapmış olduğu açıklamaya göre, DarkSide Ransomware saldırısını onayladığını duyurdu. 

DarkSide çetesinin yapmış olduğu açıklamaya göre “Amacımız para kazanmak veya toplum için sorun yaratmak değil. Bugünden itibaren moderasyonu başlatıyoruz ve gelecekte sosyal sonuçlardan kaçınmak için ortaklarımızın şifrelemek istediği her şirketi kontrol ediyoruz.”  Siber çetenin açıklamasında, “apolitik” olduklarını ve herhangi bir hükümet faaliyetine veya faaliyetin aksamasına bağlı kalmak istemediklerini ileri sürdü. 

Colonial Pipeline yapmış olduğu açıklamaya göre “Colonial Pipeline, boru hattı operasyonlarını hızlı ve güvenli bir şekilde eski haline getirmek için; siber güvenlik danışman firmaları, kolluk kuvvetleri ve diğer federal kurumlarla ortaklaşa çalışmaya devam ediyor. Bu durum gelişmeye devam ederken, ekibi aşamalı bir yaklaşımla hizmete geri dönüşü kolaylaştıracak bir süreci içeren bir plan yürütüyor.” 

DarkSide’ın Colonial Pipeline saldırıları için ne kadar fidye talep ettiğine dair herhangi bir rapor alınmadı ve Colonial Pipeline’ın siber suçlu grupla müzakerelerde bulunduğu görülmüyor. Grubun genel yapmış olduğu saldırılarda fidye talepleri 200.000 ila 2.000.000 $ arasında değiştiği biliniyor. 

 

Kaynakça:
nbcnews.com
en.wikipedia.org

KVKK, ISO 270001, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ISO 27701, Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

< Önceki Sonraki >