Popüler video oyun yayıncısı Electronic Arts(EA), şirkete ait önemli bilgilerin hackerlar tarafından çalındığını duyurdu. Mayıs 2020 itibarıyla Amerika ve Avrupa’da kâr ve piyasa değeri bakımından ikinci en büyük oyun şirketi olan EAGames, FIFA21 gibi birçok oyun ile Battlefield, Need For Speed ve Star Wars gibi oyunlarda kullanılan Frostbite oyun motoru kaynak kodlarının çalındığını söyledi. 

Saldırı haberi ilk olarak Vice haber sitesi tarafından bildirildi ve 780 GB’lık verinin çalındığını belirtildi.  

Bir EA sözcüsü yaptığı açıklamada, “Sınırlı miktarda oyun kaynak kodunun ve ilgili araçların çalındığı ağımıza yeni bir izinsiz giriş olayını araştırıyoruz.” dedi.  Aynı zamanda “Hiçbir oyuncu verisine erişilmedi ve oyuncu gizliliğine yönelik herhangi bir risk olduğuna inanmak için hiçbir nedenimiz yok” olarak ekledi. 

Şirket, güvenliği zaten iyileştirdiğini ve “oyunlarımız veya işimiz üzerinde bir etki” beklemediklerini, kolluk kuvvetleriyle de iletişime geçildiğini,  “ağ saldırısının” bir fidye yazılımı saldırısı olmadığını ve yakın zamanda gerçekleştiğini ekledi. 

Vice, raporunda, çalınan verilerin satış için reklamını yapan saldırganlar tarafından kullanılan bilgisayar korsanlığı forumlarının ekran görüntülerini gördüğünü söyledi. 

EA sözcüsü yaptığı açıklamada, bazı kaynak kodlarının çalındığı olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini açıkladı. 

 

Kaynakça:
https://www.bbc.com/news/technology-57431987
https://tr.wikipedia.org/wiki/Electronic_Arts 

KVKK, ISO 270001, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ISO 27701, Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

< Önceki Sonraki >