08 Haz, 2022

Bilgi ve İletişim Güvenliği Denetim Rehberi – Önemli Duyuru

Değerli Bilgi Sistemleri Yöneticisi;

6 Temmuz 2019 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi uyarınca, kamu kurumları ve kritik altyapı hizmeti veren işletmeler; (Elektronik Haberleşme, Enerji, Finans, Ulaştırma ve Su Yönetimi sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar) karşılaşılan güvenlik risklerinin azaltılması, etkisiz kılınması ve özellikle gizliliği, bütünlüğü veya erişilebilirliği bozulduğunda milli güvenliği tehdit edebilecek veya kamu düzeninin bozulmasına yol açabilecek kritik türdeki verilerin güvenliğinin sağlanması, siber saldırılara karşı mukavemetin artırılması amacıyla belirli güvenlik tedbirlerini uygulamakla yükümlü kılınmıştır.

Kurumlara Rehberin yayım tarihi olan 27 Temmuz 2020 itibarıyla 24 aylık bir uyum süresi verilmiştir. Bu süre içerisinden yapılacak çalışmaları özetlediğimiz uygulama süreci ile ilgili yazımıza linkten erişim sağlayabilirsiniz. İlk yıl denetimlerinde Kurumlar denetim faaliyetleri ile ilgili hazırlık çalışmalarına en geç 24 aylık sürenin sonunda başlanmalıdır. Rehbere uyum çalışmalarında önemli tarihler ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Özetle 27 Temmuz 2022 tarihinde Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi denetiminin planlamasının, 31 Aralık 2022 tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

TSE tarafından Kritik Altyapılar ve Endüstriyel Kontrol Sistemleri Güvenliği ve Denetimini de içeren D1 tipi denetçi ve Bulut Bilişim ile Uygulama güvenliğini içeren D2 tipi denetçi yetkilendirmesi yapılmaktadır.

CyberArts olarak TSE tarafından, Ağ ve Sistem güvenliği (D1) ve Uygulama güvenliği (D2) alanlarında yetkilendirilirmiş Başdenetçiler ile kurumunuza değer katan denetimler yapmak üzere hazır olduğumuzu bildirmek isteriz.

Denetim Proje Adımlarımız;

bilgi-güvenliği-denetim-süreci

Siber güvenlik, ulusal güvenliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Ulusal güvenliğin tam olarak sağlanabilmesi, siber güvenlik alanında belirlenen hedeflere ulaşılabilmesine dayanır. Dijitalleşmenin başarılı ve sürdürülebilir olması için siber güvenliğin hayati bir öneme sahip olduğu göz önünde bulundurulur.

Bu gerçeklerin farkında olarak siber dünyada sanat yapma vizyonu ile yolumuza devam ederken Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi‘nin kurucu üyelerinden birisi olarak birçok büyük projemizde yerli teknolojileri kullanmaktan ayrıca gurur duyuyoruz.

DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi Denetim Hizmeti ile ilgili bilgi ve teklif almak için aşağıdaki Teklif Al butonundan bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.


 

İçerik Hakkında:
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram