16 Şub, 2023

Bağış Dolandırıcılığına Dikkat!

Ülkemizde yaşadığımız deprem felaketi sonrasında bu üzüntülü günlerde depremzedelerimizin yanında olmak adına dünyanın her yerinden yardım bağışları gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye devam etmektedir. Dolandırıcılar, siber suç işlemek üzere maalesef bu durumdan faydalanmakta olup yardımla ilgili son derece artan dolandırıcılık faaliyetleri gözlemlenmektedir.

Yapılan saldırıların çoğu yeni değil, siber suçlar geçmişte yaşadığımız bir çok olayda da örneğin pandemi veya insanların birlik beraberlik için yaptıkları çoğu olayda da karşımıza çıkmıştır.

Yaptığımız yardım bağışlarında dolandırıcılığa maruz kalmamak için nelere dikkat edebiliriz?

  • Öncelikle USOM ‘un Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi – USOM linkinden zararlı bağlantıları kontrol edebilirsiniz. 
  • Sahte internet sitesi gerçek bir yardım kuruluşuna ait siteye birebir benzeyebilir, yalnız bağışların gönderileceği bilgiler değiştirilmiş olabilir. Tedbirli olmak önemlidir.
  • Genellikle bu durumlarda oldukça duygusal ifadeler ve aciliyet kavramlarına rastlayabiliriz, bu sosyal mühendislik saldırısının bir kısmı olabilmektedir. Kurum ve kişi araştırması yapılmadan bağışta bulunmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Sizlerin e-posta ve iletişim bilgilerini bilmesi, yardım talep eden kuruluşların gerçek olduğu anlamına gelmemektedir.
  • Sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığı da kontrol etmemiz gereken kriterlerden biri olabilir.
  • Yardım kuruluşlarını tanınmış bir veri tabanında araştırabilirsiniz. 
  • Genelde yasal olan yardım kuruluşlarında ek yer almamaktadır. Şüphelendiğiniz ek iliştirilmiş e-postalarındaki ekleri açmayın ve silin.
  • Sosyal medya kullanımında dikkatli olun, çağımızda artık oldukça profesyonelleşen dolandırıcılık faaliyetlerinde saldırganlar öncelikle sosyal medya bilgilerini kullanmaktadırlar. 

Bu maddeleri teyit ettikten sonra bir dolandırıcılığa maruz kaldığınızı düşünüyorsanız USOM’un Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi – USOM adresinden ihbarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Siber Güvenlik, Dijital Dönüşüm, MSSP, Sızma Testi, KVKK, GDPR, ISO 27001, ISO 27701 ve DDO Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi başlıklarıyla ilgili teklif almak için lütfen tıklayın.

İçerik Hakkında:
Ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrasında yardım bağışı yaparken dolandırılmamak için nelere dikkat etmeliyiz, bununla alakalı detaylı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

İlgili Yazılar