Açık kaynaklı yazılım, öncülük ettiği 1980’lerin sonlarından bu yana çok yol kat etti. Birçok BT uzmanı hem orta hem de küçük işletmelerin BT stratejisinde açık kaynaklı yazılım kullanmasını çoğu zaman önermiştir.

Bugün, WordPress gibi popüler açık kaynaklı yazılımlar çoğu kuruluşun önemli bir parçasıdır. Açık kaynaklı yazılım, diğerleri arasında işletim sistemlerinden telekomünikasyon ve muhasebe sistemlerine kadar neredeyse her açıdan hizmet vermektedir.

Bu yazıda, açık kaynaklı yazılımların, artıları ve eksileri hakkında bilgi edineceksiniz.

Açık Kaynaklı Yazılım (OSS) Nedir?
Açık kaynaklı yazılım, kaynak kodu başkaları tarafından değiştirilmeye açık olarak yayınlanan ve dağıtılan yazılımı ifade eder. Açık kaynaklı yazılım, çoğu geliştirici ihtiyaçlarını karşılamak için kaynak kodunu manipüle edebildiğinden, değiştirebildiğinden ve kaynak koduna ekleyebildiğinden genellikle ortak havuz mantığında geliştiricilerin ortak fikirle geliştirebildiği için kullanmak isteği bir yazılım kaynak türüdür. Açık kaynaklı yazılım, ticari şirketlerin yazılım kodunu çalıştırmasına, paylaşmasına ve değiştirmesine olanak tanır.

Genellikle ücretsiz olarak sunulsa da bazı açık kaynak lisanslarının kısıtlamaları vardır. Bununla birlikte, açık kaynaklı yazılım, yazılımın nasıl çalıştığına bir bakış sağlar, kodun yeniden kullanılmasını ve gerekirse tasarımlar yapılmasını sağlar.

Açık Kaynaklı Yazılımın Artıları
Açık kaynak, kullanıcılarına dikkate değer avantajlar sunar. Dikkat etmeniz gereken bazı öneriler aşağıdaki gibidir;

Ticari ürünlere kıyasla daha ucuz
Açık kaynaklı yazılımın işletme sahiplerine her yıl ortalama 60 milyar dolar tasarruf sağladığı tespit edilmiştir. Genellikle ücretsiz olarak sunulurlar.

Bu açık kaynaklı yazılım herhangi bir işletim sistemi ve makineler ile uyumlu olacak şekilde geliştirildiğinden, kullanıcıların donanımlarının ömrünü uzatmasına olanak tanır.

Ürünün hızla geliştirilebiliyor olması
Birçok geliştirici, testçi ve kullanıcı tarafından ürün incelendiği için gelişimi açısından oldukça avantajlıdır.

Açık kaynaklı yazılımların hataları oluşsa bile en kısa sürede birden fazla insanın yardımı ile düzeltmeyi mümkün kılar.

Esnek
Açık kaynaklı yazılım sizi özel bir ürüne bağlamadığından, belirli bir BT mimarisiyle sınırlı değilsiniz. Tescilli ürünler hem donanım hem de yazılım için yükseltmeler gerektirme eğilimindedir. Bu nedenle, açık kaynaklı yazılım, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan benzersiz bir BT altyapısı oluşturmak için yazılımlarını bir arada kullanmasına ve eşleştirmesine olanak tanır.

Kullanıcının yalnızca ihtiyaçlarını karşılamasına yönelik mevcut yazılım buna göre değiştirebilir. Kaynak koduna erişerek, istediğinizi yapmanızı sağlar.

Açık Kaynaklı Yazılımın Eksileri
Açık kaynaklı yazılım söz konusu olduğunda yukarıda bahsedildiği gibi her şey güllük gülistanlık değildir. Açık kaynaklı yazılım riskleri vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir;

Kötü Niyetli Saldırılara Karşı Savunmasız
Açık kaynak kodlu yazılımların kaynak koduna erişen kişilerin bir kısmı iyi niyetli değildir. Çoğu kişi bu erişimi kusurları bulmak ve yazılımı geliştirmek için kullansa da diğerleri güvenlik açıklarından yararlanmanın yollarını arar.

Ayrıca bazıları donanıma bulaşmak, diğer kullanıcıları rahatsız etmek veya kimlikleri çalmak için hatalar oluşturur. Şirketler, yazılımın piyasaya çıktığında güvenli olmasını sağlamak için sıkı kalite kontrol önlemlerine sahip olduğundan ticari yazılımlarda bu tür durumlar nadirdir.

Ticari Yazılımların Aksine, Açık Kaynaklı Yazılımlar Kullanıcı Dostu Olmayabilir
Her açık kaynaklı yazılım kullanıcı dostu değildir. Çeşitli, geliştiricilerin fikirlerini yürütmek için ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle, kullanıcı ara yüzüne fazla dikkat etmiyorlar ve bu da teknolojiden anlamayan ya da az anlayanların onu kullanmasını zorlaştırıyor.

Kapsamlı Müşteri Desteğinden Yoksun
Ticari olarak üretilen yazılım, kullanıcılarına bir miktar gönül rahatlığı sunar. Sonuçta, yazılımı kimin tasarladığını, oluşturduğunu ve dağıttığını biliyorlar. Böylece, yazılımın teslim edilememesi veya donanım hasarına neden olması durumunda kimin sorumlu olduğunu bilirler.

Çeşitli kişiler tarafından geliştirildiği için açık kaynaklı yazılımlarda durum böyle değildir. Kullanıcılarının sorumlu tutulabilecekleri belirli bir şirket veya bireyi tam olarak belirlemesi zordur.

Bu, yazılım sorunları olduğunda ve üretkenliği bozduğunda herhangi bir destek almayacağınız anlamına gelir. Açık kaynak topluluğu sorunlara hızlı yanıt verme eğiliminde olsa da hiç kimse yasal olarak yardım etmek zorunda değildir.

Peki Sizin Tercihiniz Ne Olurdu?

KVKK, ISO 270001, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ISO 27701, Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

< Önceki Sonraki >