Japon teknoloji devi SoftBank, 5G antenleri aracılığıyla akıllı saatleri ve kulaklıkları şarj edebilmeyi planlıyor.

Küçük elektronik cihazlar, mobil 5G istasyonuna yaklaşır yaklaşmaz otomatik olarak şarj edilecek ve menzil içinde oldukları sürece şarja devam edecek.

Nikkei Asia tarafından paylaşılan ilk teknik detaylara göre bu menzil yaklaşık 10 metre olacak, ancak yarıçap sonunda 100 metreye kadar uzayacak.

Güvenlik Nasıl Olacak?
Son yıllarda 5G güvenliği konusunda yapılan hararetli tartışmalar göz önüne alındığında, elektromanyetik dalgalar ile tabiri caizse kullanıcının tam kafasına yerleştirilmiş gibi şarj cihazları kullanılarak güç sağlanması önerisi bir miktar geri tepme ile karşılanacağı düşünülmektedir.

Herhangi bir endişeyi ortadan kaldırmak için SoftBank, 5G dalgalarına uzun süre maruz kalınsa bile insan vücudunda herhangi bir zarar veya olumsuz etkiye neden olmamak adına sadece yaklaşık 1 miliwatt güç kullanacaklarını açıkladı.
Elektrik yükü, 5G iletişim teknolojisinde kullanılan iki yüksek frekans bandından (26 GHz ile birlikte) biri olan 28 GHz frekans bandındaki uyumlu giyilebilir cihazlara gönderilecek.

Bu nedenle, şarj teknolojisi, kentsel ortamlarda kullanım için tamamen güvenli olarak test edilmiş ve onaylanmıştır.
SoftBank, yalnızca kurulum için 200.000 5G baz istasyonunun planlandığı Japonya’da her yerde bulunacak bir teknolojiden yararlanmayı planlıyor.

Bu istasyonların içine kurulacak şarj kontrol ünitesi SoftBank, Kyoto Üniversitesi, Kanazawa Teknoloji Enstitüsü ve Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü tarafından ortaklaşa geliştirilecek.
Hükümet, bu yeni kablosuz şarj teknolojisini önce iç mekanlarda test etmek istiyor ve her şey plana göre giderse, 2024’te dış mekân kullanımı için lisanslanabileceği belirtildi.

Kablosuz Çağın Gün Doğumu
Pazar analistlerine göre, kablosuz şarj pazarının 2026 yılına kadar 15,3 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor ve 5G’nin kullanıma sunulması çok önemli bir gelişme olacak gibi görünse de Bununla beraber siber güvenlik kavramları açısından bir gün doğumu da yaşanacak gibi gözükmektedir.

Xiaomi de geçen ocak ayında benzer bir şey sunmuş ve buna Mi Air Charge adını vermiş ve kablosuz şarj standları veya kabloları kullanmaya gerek kalmadan elektronik cihazları uzaktan şarj etmek için kullanılabileceğini söylemişti.
Uygulaması, milimetre genişliğindeki dalgaları hüzme şekillendirme yoluyla doğrudan telefonlara ileten ve uzaktan 5 Watt’ta şarj eden bir dizi 144 küçük anten kullanılarak tasarlanmıştır.

 

Sonuç
CyberArts siber güvenlik firması olarak düşüncemiz biyolojik güvenlik testlerinin yanında, bu frekansların yayını yapacak istasyonların siber güvenlik mimarilerinin ve siber güvenlik katmanlarınında, birden fazla pentester tarafından testlerinin yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Çünkü frekansların manipüle edilip cihazlar üzerinde hakimiyet kurma hatta cihazları bozma noktasına kadar gideceği düşünülmektedir.

KVKK, ISO 270001, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ISO 27701, Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

< Önceki Sonraki >