Pentagon yetkilisi Nicolas m. Chaillan’ın istifa açıklaması Amerika’nın yapay zeka ve siber güvenlik konusunda Çin’in çok gerisinde olduğunu kanıtladı.

Pentagon’daki üst düzey bir siber güvenlik yetkilisi, ABD’nin yapay zeka konusunda Çin ile rekabet etmesinin imkansız olduğunu düşündüğü için istifa ettiğini söyledi.

Nicolas Chaillan, Ağustos 2018’de ABD Hava Kuvvetleri’ne ilk yazılım şefi olarak katıldı. ABD Hava Kuvvetlerini ve Pentagon’u mevcut en güvenli ve gelişmiş yazılımla donatmak için çalıştı. Ancak Chaillan 2 Eylül’de görevinden ayrıldı. Ayrılırken yazdığı Linkedin gönderisinde, istifasının bir nedeni olarak Pentagon’un siber güvenlik ve yapay zekayı bir öncelik haline getirme konusundaki isteksizliğini gösterdi.

Ayrıldıktan sonraki ilk röportajında ​​Financial Times’a konuşan Chaillan, Çin’in ABD’nin çok ilerisinde olduğunu söyledi. “On beş ila yirmi yıl içinde Çin’e karşı rekabet etme şansımız yok. Şu anda, bu zaten yapılmış bir anlaşma, bence çoktan bitti” dedi. Amerika’daki bazı devlet dairelerinin yapay zeka (AI) yeteneklerinin ve siber savunmalarının “anaokulu seviyesinde” olduğunu ifade etti. Bazı ABD departmanlarının ayrıca bilgisayar korsanlığı girişimlerine maruz kaldığını ve fidye yazılımı saldırılarına uğradığını söyledi. Nisan 2020’de ABD Hazinesi, İç Güvenlik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı, SolarWinds hackinde ele geçirildi. Yapılan açıklama sırasında bilgisayar korsanları, personelin dijital etkinliklerini gözetleyebildi ve sistemdeki bazı e-postalara erişebildi. Chaillan ayrıca Financial Times’a Google’ın yapay zeka konusunda Pentagon ile çalışmayı reddetmesinin ABD ulusal güvenliğini tehlikeye attığını söyledi.

Google, Pentagon’un drone saldırılarının doğruluğunu artırabilecek yazılımlar yapmasına yardımcı olduğu bir projeden 12 çalışanın ayrılmasından sonra 2018’de Pentagon ile çalışmayı durdurmuştu.

Chaillan, Çin’de siber güvenlik ve yapay zeka şirketlerinin Pekin’in emrinde olduğunu ve Çin, 2030 yılına kadar önde gelen yapay zeka süper gücü olmayı hedeflediğini belirtti. Ulusal Güvenlik Komisyonu’nun mart ayında yayınladığı Yapay Zeka ile ilgili bir raporunda ABD’nin gelecek yapay zeka (AI) döneminde ABD’yi savunmaya hazır olmadığına yer verildi.

Financial Times’ın haberine göre Chaillan, ABD’nin savunmaya Çin’in üç katı kadar harcama yapmasının önemli olmadığını çünkü yanlış bölgelere tahsis edildiğini söyledi.

Ayrıldığını açıklayan Linkedin gönderisinde Chaillan, Pentagon’un siber güvenliğe bağlanma konusundaki isteksizliğinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını ifade etti. “İşimi yapmak için sürekli destek ve para peşinde koşmaktan yoruldum. Ofisimde bu yıl ve önümüzdeki yıl hala görev bilinci ve fon yok” diye sözlerine devam etti. Ayrıca Chaillan, Çin’in oluşturduğu tehdit hakkında Kongre’ye ifade vermeyi planladığını da belirtti.

Insider Pentagon’a yorum talebinde bulunsa da Pentagon sessiz kalmayı tercih etti.

Haber kaynağı;
businessinsider-com

Financial Times haberine ulaşmak için ;
amp-ft-com.cdn.ampproject.org

Nicolas M. Chaillan’ın Linkedin paylaşımına ulaşmak için ;
linkedin.com

KVKK, ISO 27001, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ISO 27701, Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri konularında destek ve teklif almak için lütfen

< Önceki Sonraki >