İrlanda Veri Koruma Komisyonu, video paylaşım platformu TikTok’a iki soruşturma açtığını duyurdu.

İlki, TikTok’un çocuk verilerini nasıl işlediği ve verilerin işlenirken Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliğine uygun hareket edilip edilmediği ile ilgili.

Bir diğer soruşturma konusu ise TikTok’un ana kuruluşunun bulunduğu Çin’e kişisel veri aktarımlarının incelenmesi hakkında. Bu soruşturmanın nedeni ise ; şirketin üçüncü taraf ülkelere kişisel veri aktarımlarını kapsayan düzenlemede belirtilen gereklilikleri karşılayıp karşılamadığını görmek için.

İrlanda Veri Koruma Komisyonun (DPC) soruşturması hakkında TikTok yetkililerinin ise ;

Başta en genç üyeleri olmak üzere TikTok topluluğunun gizliliği ve güvenliğinin birinci öncelikleri olduğunu kullanıcı verilerini korumak için kapsamlı politikalar ve kontroller uyguladıklarını ve standart sözleşme maddeleri gibi Avrupa’dan aktarılan veriler için onaylanmış yöntemlere güvendikleri belirten TikTok yetkisi İrlanda Veri Koruma Komisyonu ile tam iş birliği yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

İrlandalı düzenleyicinin iki “kendi isteğiyle” soruşturma duyurusu, TikTok’un genel olarak kullanıcı verilerini ve özel olarak çocuk bilgilerini nasıl ele aldığına dair endişeleri dile getiren diğer AB veri koruma yetkilileri ve tüketici koruma gruplarından gelen baskıyı takip ediyor.

Bu Ocak ayında İtalya’da, veri koruma gözlemcisi çocuk güvenliği endişelerini takiben GDPR yetkilerini kullanarak bir acil durum prosedürü başlattıktan sonra TikTok’a ülkedeki her kullanıcının yaşını yeniden kontrol etmesi emredildi.

TikTok, kullanıcıların çocuk olmadığını doğrulayamadığı yarım milyondan fazla hesabı kaldırarak emre uymaya devam etti.

Bu yıl Avrupa tüketici koruma grupları, platformla ilgili bir dizi çocuk güvenliği ve mahremiyet endişesini de dile getirirken AB milletvekilleri mayıs ayında şirketin hizmet şartlarını gözden geçireceklerini de duyurdular.

Kaynakça:
techcrunch-com

< Önceki Sonraki >